Hlavní navigace

Názory k článku Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost oznamte včas

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 2. 2009 12:50

  Standa (neregistrovaný) ---.karneval.cz
  "Pochopil konečně stát, že nemůže aktivní osoby za jejich snahy a ekonomické aktivity trestat vysokými odvody a značnou administrativou?"

  Stát vůbec nic nepochopil. Stát pochopí, až zcela a bez náhrady zruší živnostenský zákon a nechá na svobodné vůli občanů, zda se prohlásí OSVČ a nebude to podmiňovat povolovacím procesem, jako dosud.

  Nesmyslná zkratka OSVČ - *samostatně* výdělečně činná, je nutné žádat stát o povolení (= ŽL), nikde zde nevidím svobodnou vůli.

  Měsíční zálohy na ZP a SP by měly být zrušeny, nebo alespoň zrušen zpětný výpočet dle loňského zisku. Pokud OSVČ několik měsíců nevydělává (např. studium v zahraničí, nemoc, dovolená, problémy se zakázkami apod.), nemá z čeho měsíční zálohy platit. Dost chudých OSVČ se pak dostává do platební neschopnosti a nakonec stejně skončí na Úřadu práce, vidím to všude kolem sebe, kolik živnostníků na léto a zimu přerušuje ŽL a jdou si pro podporu na ÚP, protože pro nedostatek zakázek nejsou schopni platit měsíční zálohy.

  Daně se mají platit ze skutečného současného zisku a ne minulého zisku!

  Celý systém je stále komplikovaný, nesmyslný, hloupý a nemotivující.
 • 3. 2. 2009 13:29

  anonymní ---.techcomnet.cz
  Hlavní problém ale je, že ZP a SP nejsou pojištění, ale daně. Pojištění je platba jejíž výše závisí na riziku, ne na příjmu.

  I kdyby OSVČ neplatila měsíční zálohy, ZP a SP stejně na konci roku zaplatit musí, takže si moc nepomůže.
 • 3. 2. 2009 13:42

  Standa (neregistrovaný) ---.karneval.cz
  Jenže myslet si, že vláda překope systém ZP a SP by byla iluze.

  A osobně se domnívám, že minimálně zdravotnictví musí být postaveno na solidaritě, tedy přerozdělování. Pokud zde bude skupina chudých nepojištěných, dotkne se to časem celé společnosti.

  Zrušení povinných měsíčních záloh (případná volba platit měsíční zálohy by byla dobrovolná, každý OSVČ by si mohl zvolit, zda je pro něj výhodnější platit zálohy či ne), je přece jen politicky spíše prosaditelná.

  Je to jen technická změna - kdo nebude platit zálohy, zaplatí na konci roku celá % ze zisku. Kdo zálohy bude platit, odečte si zaplacené zálohy a doplatí zbytek, čili jako dosud.

  Triviální změna, stačí jedno hlasování na vládě, jedno hlasování v parlamentu. Zrušit živnostenský zákon bez náhrady, změnit zákony o SP a ZP a je to vyřešené. Práce na jedno odpoledne.
 • 5. 2. 2009 15:35

  Obyvatel (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Cituji z dnesniho prohlaseni p. Kalouska http://www.novinky.cz/clanek/160592-kalousek-srotovne-a-osvobozeni-od-dani-nikdy-nepodporim.html

  "Malý podnikatel, který si založil s.r.o., živí poctivě pět zaměstnanců, bude platit daně, zatímco lobbista, který byl živ z provizí, bude jako OSVČ od daně osvobozen. To je příklad absurdních dopadů tohoto nápadu. Tím se samozřejmě nechci dotknout tisíců poctivých živnostníků, ale já prosazuji rovný spravedlivý přístup ke všem daňovým poplatníkům; dodal Kalousek."

  Zkratka OSVC je pro tento stat nejvetsi "povl". Alespon ze to obcas priznaji.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).