Hlavní navigace

Víme, v čem ženy porážejí muže. Není to vítězství, z něhož by se mohly radovat

5. 2. 2021
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ženám se podle Národního ústavu duševního zdraví daří v pandemii hůř než mužům. Jsou ve stresu, osamělé a mají vztek. Co je drží nad vodou? Zeptali jsme se.

Výzkum: Stres trápí víc ženy, jsou osamělé a mají vztek

Národní ústav duševního zdraví zveřejnil v lednu první výsledky rozsáhlé mezinárodní studie, která zkoumá dopady koronavirové pandemie, a to včetně psychosociálních důsledků. V mnoha ohledech se během pandemie daří hůře ženám: zatímco téměř tři ženy z deseti uvedly výraznější zhoršení stresu, u mužů byl rozdíl nevýrazný. Zároveň ženy zaznamenaly významnější zhoršení v pocitech osamělosti a vzteku než muži, uvádí jedno ze zjištění koordinátorka studie Denisa Manková. Zhoršené pocity osamělosti se přitom podle studie projevují u mladších dospělých ještě více než u ostatních věkových skupin.

Cvičení a chůze se přitom ve výzkumu zařadily mezi nejčastější a nejefektivnější strategie, jimiž se lidé snaží se současnými nepříjemnostmi vypořádat. Mezi takové strategie patří i smysluplný koníček, přímý osobní kontakt nebo interakce s druhými lidmi a trávení času na internetu. Pro lidi ve středním věku je přitom jednou z nejefektivnějších strategií zvládání stresu také práce.

Oslovili jsme proto podnikatelky, psycholožku a učitelku jógy a zajímalo nás, jaké strategie proti stresu se jim osvědčily a co mohou nabídnout jako inspiraci ostatním.

Změnila přístup k zakázkám a odrazila se ode dna

Šárka Žemličková je fotografka na volné noze, která pracuje pod značkou Foto Tady & Teď. Dříve, tedy před prvním loňským lockdownem, se věnovala focení s tiskem na místě, zčásti se soustředila na focení sportovních a společenských akcí. S omezením podnikání, v souvislosti se šířením koronaviru, se tak velká část jejího byznysu zastavila. V podstatě celý rok se mnohem více věnuji nabídkám focení pro e-shopy a pro e-commerce obecně, kde je například o kvalitní produktovou fotku rostoucí zájem, vysvětluje změnu, kterou ve své práci musela udělat.

Šárka však nyní říká, že ji krize posunula v marketingu a prezentaci. Teď také hledá spíše dlouhodobou spolupráci, kdy se cashflow rozkládá do delšího časového období nebo je sjednané formou paušálů. V jednu chvíli jsem se ale odrážela od absolutního dna. Nebyly zakázky, chodila jsem pomáhat na statek, kamarádům na stavbu a všude také pro jistotu brala fotoaparát. Na účtu jsem měla 10 000 korun a doma tři děti, vypráví.

Drží se režimu a s dětmi neleniví

A Šárka dodává, jak po roce na horské dráze teď mnohem více vnímá, že s psychikou se dá pracovat. Velmi silně se snažím držet režim každého dne, i když třeba právě není práce. Je to určitý pilíř, pravidelnost, které se podvědomě držím. Například budík mám nastavený stále stejně a opravdu pravidelně vstávám, popisuje svůj způsob, jak se pokud možno vyhnout nadměrnému stresu a udržet se v náročné situaci psychicky fit. Dál Šárka prozrazuje, že dnes také jinak vnímá čas. I když má více volna než dřív, pozorně vnímá každý den, tady a teď. Hodně také dbám na to, abychom s dětmi nezlenivěli, neproseděli zbytečně čas u televize a netloustli, upozorňuje na další důležitou věc.

Nakonec prozrazuje i jeden nápomocný rodinný zvyk: Se svými sourozenci drží tradici, že když se něco závažného stane, do 24 hodin se sejdou a společně se vyfotí. Máme fotky veselé i bizarní, aktuální i deset let staré. Nyní je to i jeden z motivů, jak lidem na vlastním příběhu ukazuji, že čas opravdu letí a co je nyní, už nikdy nebude. A že každý důležitý okamžik stojí za to vyfotit, připomíná.

Pravidelnost a procházky jako základ zdraví

Také podnikatelku a prezidentku Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek Kateřinu Haring koronavirus v podnikání tvrdě zasáhl. I ona v dnešní vypjaté době bojuje se stresem tím, že dbá na pravidelný režim. Ostatně, když máte dítě školou povinné, ani to jinak nejde, protože dětem běží výuka, poukazuje na realitu školy na dálku.

školení-leden22-molín

Nejvíc se jí přitom osvědčily pravidelné procházky. Podniká jen ráno, ještě za tmy, bez výjimky každý den, bez ohledu na to, kam až teplota klesne pod nulu. Chodí ráno, protože během dne čas nemá a dny jsou zatím krátké – až se prodlouží, čas procházek tomu přizpůsobí. Okysličí se mi mozek a dobře se naladím na nový den, nedá Kateřina na každodenní procházky dopustit. Tvrdí, že ji chůze na čerstvém vzduchu pomáhá víc, než když ráno cvičila jógu. Pohyb venku je pro mě základ zdravého ducha a zdravého těla. Absolutně si nepřipouštím starosti, které mám. Každý den si říkám, že jsem o krůček blíž k vysněnému cíli, při rychlé chůzi si promýšlím, co udělám. A obvykle mě napadají nové možnosti či mám jiné záblesky toho, co by se dalo vylepšit nebo udělat jinak, vypráví. O prospěšnosti chůze a o jejím vlivu na kreativitu si přečtěte více v článku Netwalking je trend, co spojuje chůzi se síťováním. A může zvednout tvořivost.

Od stimulantů si dává prázdniny

A protože začal suchý únor, naordinovala si Kateřina také až do Velikonoc období bez alkoholu, bez kávy a bez čokolády. Stejně jako každý rok. Tedy období bez stimulantů, které už jsou v naší kultuře rutinou. Vím, že když překonám počáteční chutě, po týdnu si na nic z toho ani nevzpomenu. O čisté pleti ani nemluvě. Když se dobře cítím, ani chmury a deprese mě pak nepřepadají. Když je v pořádku tělo, i myšlenky jsou čistší, vysvětluje.

Plánujte, nezapomeňte na sebe a vypusťte dokonalost

Jak shrnuje psycholožka Michaela Miechováonline psychologické poradny Mojra.cz, momentálně je pro podnikatele a podnikatelky doba složitá jak po finanční stránce, tak po té osobní. Bojí se, že přijdou o podnikání a klientelu, navíc se potýkají s dalšími starostmi, jako je třeba péče o děti, které zůstaly doma. Ženy, které pracují na vlastní pěst, to mají o něco těžší, protože mají doma děti, musí zvládnout nejen pomoc při online výuce, ale také vlastní podnikání, péči o domácnost atd. Míra stresu je o mnoho větší, tvrdí.

Cestou, jak stres redukovat, je podle ní rozhodně plánování. A konkrétně doporučuje: Vše si důkladně rozplánujte na hodiny dopředu. Naplánujte si čas trávený s dětmi, pracovní čas a také čas sami pro sebe. Je totiž podle ní potřeba myslet nejen na ostatní, ale i na sebe samotné, a doplňovat svou psychickou energii. Proto dále doporučuje vyhradit si alespoň půlhodinku denně pro procházku na čerstvém vzduchu nebo si zasportovat – při sportu se vylučují endorfiny, které dávají pocit štěstí, sport uvolňuje nahromaděnou energii a stres. Pokud nejste sportovní typ, tak si pusťte třeba relaxační hudbu, napusťte si vanu nebo se jen obklopte něčím, co ve vás vyvolá příjemné pocity, doplňuje.

Také radí nesnažit se pořád všechno zvládnout a být dokonalí. Naučte se říct si o pomoc, ať už partnerovi, prarodičům nebo přátelům. A v neposlední řadě se naučte srovnat si své priority. Ne vše musíte mít teď a tady. Zaměřte se vždy pouze na to, co je v daný moment nejdůležitější, a s tím pracujte. Věci, které lze odložit, jednoduše udělejte později, uzavírá.

Koučovací tip

V koučování se používá struktura, která se jmenuje sféry vlivu. Do první sféry spadá všechno, co má konkrétní člověk skutečně ve své moci, co může opravdu aktivně měnit, o čem se může rozhodovat. Ve druhé sféře je to, co může jen částečně ovlivnit. Ve třetí sféře je vše, co nedokáže přímo ani změnit, ani ovlivnit. Do jaké oblasti nejvíc investujete svůj čas a energii? Kam patří vaše největší stresory? Soustřeďte se na to, co máte opravdu ve své moci nebo na to máte alespoň přímý vliv.

Meditace je nejlepší medikace

Jana Návratová je taneční kritička a výzkumnice a také učitelka jógy. V průběhu pandemie učí jógu online a sdílí: Můj indický guru často opakoval: Meditace je ta nejlepší medikace. Vysvětluje, že meditace je stav, ke kterému člověk dospěje koncentrací – koncentrace je metoda a meditace její efekt. A je to další z cest, jak si s dnešním tlakem a stresem poradit. Přitom představa, že stavu meditace lze dosáhnout pouze hodinami sezení ve zkříženém sedu, je stejně rozšířená jako omezená. Meditovat se dá například v běhu či v chůzi, zklidnit roztěkanou mysl a přetížený nervový systém skvěle dokáže i tanec, objasňuje. Anebo jóga.

Jógová dechová a tělesná praxe na malé ploše podložky, nebo i bez ní, podle ní dokáže obnovit vnitřní sílu a regenerovat tělesnou energii, o kterou člověka stres připravil. V podstatě k tomu nepotřebujete nic, jen sebe. O józe a cestě k meditaci zároveň nemá smysl teoretizovat, jde o praxi – a ta dělá mistry. Tím chci říci, že je třeba si jógovou praxi vyzkoušet, doporučuje. A jak říká, postupně tak lze dojít ke zjištění, že stejně jako tělo je možné trénovat i mysl.

Pro začátek Jana Návratová nabízí následující program:

  • Sedněte si se vzpřímenou páteří, zkřížený sed je výhodou, ale sedět je možné i na židli, jen příliš neopírat záda. Zkuste uvolnit celé tělo, včetně mimických svalů.
  • Zavřete oči a zjistěte, jak se cítíte, co cítíte – stačí jen s laskavým zájmem chvíli vnímat sebe sama.
  • Zaměřte svou pozornost k dechu, k jeho průběhu, k jeho cestě tělem, postupně můžete své zkoumání rozšířit i o další aspekty pozorování, jako je například teplota dechu, vůně vzduchu a podobně.
  • Nejdřív vydržte několik minut, postupně dobu koncentrace prodlužujte. Když se vám myšlenky rozeběhnou, v klidu je nechte běžet, kam potřebují, a vraťte se ke svému záměru koncentrovat se na dech.
  • Vytvořte si z této praxe rituál třeba tak, že zapálíte svíčku nebo si vetřete kapku oleje do dlaně.

Vědomým zaměřením pozornosti na dech odfiltrujete snahy svého myšlení zabývat se tématy a programy, které v těle spouštějí stresové reakce. Rituální zarámování vám pomůže oddělit se od běžné reality. Zní to banálně? Výborně, takže to pro vás bude hračka, povzbuzuje Jana.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).