Hlavní navigace

Víte, kdy se zaregistrovat u finančního úřadu?

31. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Osoba, která obdrží oprávnění k podnikatelské činnosti je povinna podat do 30 dnů přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně, u finančního úřadu. Lhůta začne běžet následující den po dni právní účinnosti povolení nebo oprávnění podnikat nebo po dni, kdy začne osoba provozovat výdělečnou činnost. Pravidla registrace daňových subjektů upravuje § 33 Zákona o správě daní a poplatků.

Registraci předkládá poplatník správci daně na tiskopise, který vydává ministerstvo financí. Správce daně přidělí zaregistrovanému podnikateli daňové identifikační číslo a o provedené registraci vydává osvědčení. Daňové identifikační číslo obsahuje kód CZ a část, která je obecným identifikátorem. U fyzických osob je tímto identifikátorem rodné číslo podnikatele.

Pro začínajícího podnikatele to znamená, že po návštěvě živnostenského úřadu nebo Centrálního registračního místa, kde si žádá o vydání živnostenského oprávnění, navštíví finanční úřad, aby se zaregistroval jako plátce daně, přičemž musí dodržet lhůtu 30 dnů.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).