Hlavní navigace

Zkontrolujte si s jakou leteckou společností cestujete

22. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejenom banky mají své černé listiny. Jeden takový seznam funguje například i pro letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy EU nebo jen odmítají předložit doklady o tom, že normy splňují. Ač jsou v EU zakázány, mimo její území je možné se s nimi běžně setkat.

Černou listinu vytvořila EU díky tragickým událostem, které občas zapříčiňuje i špatný technický stav letadla. Poprvé byla zveřejněna již v roce 2006 a k její aktualizaci dochází přibližně jednou za půl roku, informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která má aktuální verzi této listiny na svých webových stránkách.

Pokud by se stalo, že cestující zakoupí letenku těchto společností u prodejce na území EU, je povinností prodejce či cestovní kanceláře mu nabídnout vrácení peněz či bezplatné přesměrování na jiný let. Nařízení o černé listině také napomáhá systém letů zprůhlednit, neboť u spousty z nich není často jasné, která letecká společnost let opravdu zajišťuje. Mnoho letů je totiž zajišťováno několika společnostmi najednou. Nyní musí být cestující v rámci EU informován, se kterou společností poletí ve skutečnosti, aby se případně mohl rozhodnout pro změnu. Listinu by měl mít viditelně vystavenou každý prodejce letenek, informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).