Hlavní navigace

Vláda prodloužení lhůty pro podání elektronických přiznání smetla ze stolu

6. 2. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Návrh na prodloužení lhůty pro podání elektronického daňového přiznání o jeden měsíc se prodlužovat nebude. Návrh Pirátů nedostal ve vládě šanci.

Piráti přišli s návrhem, aby se lhůta pro podání daňového přiznání prodloužila o měsíc, pokud poplatník podá přiznání elektronicky. 

Chtěli tak podpořit elektronickou formu podání daňových přiznání a také zvýhodnit ty, kteří tuto formu komunikace již v současné době využívají. K daňovému balíčku předložili pozměňovací návrh, který počítá s tím, že by se obecná tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů prodloužila na 4 měsíce, pokud by poplatník podal přiznání elektronicky. 

Jednodušší administrativa se konat nebude

Vláda ČR však vydala k návrhu negativní stanovisko. Nesouhlasné stanovisko vydalo také ministerstvo financí, které však na pozměňovacím návrhu Tomáše Martínka k daňovému balíčku prodlužujícím lhůtu na čtyři měsíce spolupracovalo. 

Mnoho poplatníků daně má problém zkompletovat všechny potřebné doklady pro vyplnění daňového přiznání v aktuální tříměsíční lhůtě, která je nejkratší v zemích EU. Náš návrh po vzoru jiných evropských zemí motivuje k podání elektronického daňového přiznání, které uleví úřadům. Ty jsou každoročně na přelomu března a dubna zavalené tunami papíru, uvedl Tomáš Martínek hlavní výhody pirátského návrhu. 

Obdobná legislativa prodlužující lhůtu podání elektronických daňových přiznání platí také například ve Velké Británii, Belgii, Francii, Irsku, Maďarsku nebo sousedním Rakousku, kde elektronické podání má lhůtu o dva měsíce delší než papírové.

školení-leden22-molín

Návrh podporují také daňoví poradci

Pirátský návrh podporuje i Komora daňových poradců ČR (KDP ČR). Návrh v prvé řadě pozitivně motivuje poplatníky k elektronické komunikaci se správcem daně, což jako Komora dlouhodobě podporujeme, uvedl již dříve člen Prezidia KDP ČR Jiří Nesrovnal a vedoucí Sekce správa daní a poplatků Tomáš Hajdušek dodává: Kromě toho uvedený návrh odstraňuje mnohé výkladové nejasnosti, které v současné době v oblasti lhůt pro podávání přiznání zbytečně komplikují správu daní a přinášejí nejistotu pro poplatníky.

Podpory se dostalo také ze strany České advokátní komory. V rámci připomínkového řízení navíc daly souhlasné stanovisko Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. S návrhem také souhlasí Senát ČR, který vrátil daňový balíček zpět Poslanecké sněmovně právě s tímto návrhem. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).