Hlavní navigace

Vláda dnes projednává ČSA, spotření daně i institut volného pohybu služeb

16. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na dnešním zasedání bude vláda projednávat postup prodeje státního podílu v Českých aeroliniích (ČSA), daňové zvýhodnění biopaliv, příspěvek na bydlení, zakotvení institutu celostátního referenda do českého právního řádu a zákon o volném pohybu služeb. Zasedání začalo v deset hodin a o jeho výsledcích bude server Podnikatel.cz dále informovat.

Vláda na svém dnešním zasedání bude jednat o prodeji státního podílu ČSA. Ministerstvo financí přišlo s návrhem, aby bylo výběrové řízení na nabyvatele dvoukolové. V prvním kole by zájemci prokázali splnění ekonomických, finančních a technických kritérií pro výběrové řízení, ve druhém by rozhodovala nabídnutá cena. Účastníci řízení budou muset dále navrhnout řešení, jak zachovat ČSA jako národního dopravce, jak zachovat Letiště Praha jako domovské letiště společnosti a a provozovat leteckou dopravu jako hlavní činnost podnikání ČSA.

Dále je na programu k projednání novela zákonů o spotřebních daních, která má za cíl zvýhodnit biopaliva, která nejsou vyrobena z potravinářských surovin a v Česku se zatím nepoužívají. Od spotřební daně bude osvobozena ta část biopaliva, která nebude fosilním palivem. Příspěvek na bydlení, který tvoří další bod programu zasedání vlády, se od letošního ledna zvýšil o patnáct až dvacet pět procent. Vláda nyní bude projednávat výši, na kterou bude nastaven od počátku roku 2009.

Na základě připomínkového řízení, ve kterém se vyjadřovali jednotliví členové vlády, bude předložen i návrh na zakotvení institutu celostátního referenda do českého právního řádu. Ke hlasování budou předloženy dvě varianty. Jedna navrhuje upravovat referendum ad hoc ústavním zákonem, druhá navrhuje zpracovat obecný ústavní zákon o referendu tak, aby se jednotlivá referendech upravovala ad hoc zákonem.

Podnikove It nový

Na zasedání rovněž dojde k vyhodnocení plnění maastrichtských kritérií. Vláda na svém oficiálním internetovém portálu upozorňuje, že všechny předchozí materiály obsahují jednoznačná doporučení MF a centrální banky do systému ERM II ještě nevstupovat a prozatím nestanovovat cílové datum přijetí eura.

Projednávat se bude i zákon o volném pohybu služeb. Jeho správné vpravení do českého práva by mělo přinést zjednodušení podnikatelům pomocí výslovného zakotvení práva přeshraničního poskytování služeb a dalšími kroky k usnadnění podnikání.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).