Hlavní navigace

Vláda znovu otevře státní program dotací zaměřený na ekologii

22. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda České republiky se chystá opět otevřít Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2009. Tento program má na starosti Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvo dopravy ČR. Hospodářská komora tyto kroky vlády uvítala.

Vláda ČR se chystá znovu otevřít Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2009. Projekt bude mít pod svými křídly Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP), Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) a Ministerstvo dopravy (MD). Hospodářská komora se dnes vyjádřila, že tyto kroky vlády vítá. Dotace ze Strukturálních fondů EU totiž zdaleka nepokryjí všechny potřebné oblasti, kde jsou tyto investice třeba. Podnikatelé tak budou mít přístup i k dotacím ze státního rozpočtu, které jsou méně administrativně náročné. Státní programy fungují jako doplněk evropských programů a jsou určeny především pro ty subjekty, které nedosáhnou na peníze z fondů EU, uvedl k tématu Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR. Podnikatelé mohou v rámci tohoto projektu žádat o dotaci MŽP MPO, pro udělování dotací dopravcům je tu MD.

Vyjádřil se také v tom smyslu, že by MPO stejně tak mělo oživit i Státní programy podpory malého a středního podnikání, jejichž činnost byla díky programovacímu období EU 2007 – 2013 pozastavena. Ne všichni malí a střední podnikatelé jsou totiž oprávněnými žadateli v rámci Operačního programu Podnikání a inovace a tudíž nemají rovné šance dotaci získat, dodal. Podle vládního usnesení by měly být přínosy programu pro příští rok vyhodnoceny a předloženy vládě do 30. června 2010. Čtěte více: Dotace jsou pro mnohé podnikatele výraznou podporou, jiní o jejich čerpání zájem nejeví

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).