Hlavní navigace

Stanislav Svoboda: Volby, nájemné a politická korupce

27. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
(KOMENTÁŘ) Volby se blíží a možná se budou i konat. Parlamentní na jaře a obecní na podzim příštího roku. Grémia politických stran horečnatě soutěží, kdo přijde s populističtějším návrhem, jak ještě efektivněji korumpovat střední třídu dalším pastelkovným, porodným, pohřebným, svatebným či 14. důchodem.

Navzdory hrozivě rostoucímu zadlužení země. Vždyť z cizího se to tak snadno slibuje a rozdává. A když už není z čeho rozdávat, použijí se příjmy generace, která ještě chodí do školky. Anebo se přinutí soukromé osoby, aby své služby, výrobky či majetek dávaly k dispozici proti své vůli a pod cenou. Jednou administrativa zacílí na mobilní operátory a určí, za kolik budou tyto společnosti nabízet mezinárodní hovory, jindy využije soukromé vlastníky nemovitostí a určí jim, za kolik jsou povinni svůj majetek pronajímat a suplovat tak na vlastní náklady sociální politiku státu a obcí. Socialismus zdá se být nevyčerpatelným evropským ideálem.

Na stole Evropského soudu pro lidská práva leží více než 5 200 žalob majitelů bytových domů s hrozbou vyplacení odškodného českým státem ve výši několika desítek až stovek miliard korun a česká levice vystartovala s návrhem na zmrazení nájemného na úrovni roku 2009. Proti sobě stojí na jedné straně ústavní práva majitelů nemovitostí vlastnit majetek a nakládat s ním podle svého uvážení, která potvrdil Ústavní soud v desítkách svých rozhodnutí, a na straně druhé přání nájemníků bydlet za podnákladové nájemné. Politická kalkulace je jasná – která politická strana by byla ochotna otevřeně chránit ústavní práva několika tisíc voličů – majitelů, oproti ekonomickým zájmům statisíců voličů – nájemníků?

Že se nevyplácí ignorovat neústavnosti svých rozhodnutí zakusily politické strany v debaklu předčasných parlamentních voleb. Neústavnost regulace nájemného hodlají ignorovat do poslední minuty před rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva. I s rizikem, že výše možných náhrad se každým dnem zvyšuje. Ze stranické kasy ale proplaceny určitě nebudou.

Stanislav Svoboda, ředitel vládních vztahů realitní skupiny RPG Real Estate

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).