Hlavní navigace

Stanislav Svoboda: Volby, nájemné a politická korupce

Autor: 258398
Hlasy osobností

(KOMENTÁŘ) Volby se blíží a možná se budou i konat. Parlamentní na jaře a obecní na podzim příštího roku. Grémia politických stran horečnatě soutěží, kdo přijde s populističtějším návrhem, jak ještě efektivněji korumpovat střední třídu dalším pastelkovným, porodným, pohřebným, svatebným či 14. důchodem.

Doba čtení: 1 minuta

Navzdory hrozivě rostoucímu zadlužení země. Vždyť z cizího se to tak snadno slibuje a rozdává. A když už není z čeho rozdávat, použijí se příjmy generace, která ještě chodí do školky. Anebo se přinutí soukromé osoby, aby své služby, výrobky či majetek dávaly k dispozici proti své vůli a pod cenou. Jednou administrativa zacílí na mobilní operátory a určí, za kolik budou tyto společnosti nabízet mezinárodní hovory, jindy využije soukromé vlastníky nemovitostí a určí jim, za kolik jsou povinni svůj majetek pronajímat a suplovat tak na vlastní náklady sociální politiku státu a obcí. Socialismus zdá se být nevyčerpatelným evropským ideálem.

Na stole Evropského soudu pro lidská práva leží více než 5 200 žalob majitelů bytových domů s hrozbou vyplacení odškodného českým státem ve výši několika desítek až stovek miliard korun a česká levice vystartovala s návrhem na zmrazení nájemného na úrovni roku 2009. Proti sobě stojí na jedné straně ústavní práva majitelů nemovitostí vlastnit majetek a nakládat s ním podle svého uvážení, která potvrdil Ústavní soud v desítkách svých rozhodnutí, a na straně druhé přání nájemníků bydlet za podnákladové nájemné. Politická kalkulace je jasná – která politická strana by byla ochotna otevřeně chránit ústavní práva několika tisíc voličů – majitelů, oproti ekonomickým zájmům statisíců voličů – nájemníků?

Že se nevyplácí ignorovat neústavnosti svých rozhodnutí zakusily politické strany v debaklu předčasných parlamentních voleb. Neústavnost regulace nájemného hodlají ignorovat do poslední minuty před rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva. I s rizikem, že výše možných náhrad se každým dnem zvyšuje. Ze stranické kasy ale proplaceny určitě nebudou.

Stanislav Svoboda, ředitel vládních vztahů realitní skupiny RPG Real Estate