Hlavní navigace

Půjčka, úvěr, úroky: Jak posoudit výhodnost úvěru?

16. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úvěr může poskytnout kterákoli fyzická či právnická osoba, nemusí se jednat ani o podnikatele. Podstatou úvěru je závazek věřitele poskytnout peníze dlužníkovi zpravidla na předem určený účel. Dlužník se zavazuje peníze vrátit i s úrokem.

Podle smlouvy má dlužník právo ve stanovené lhůtě na poskytnutí peněžních prostředků. Po uzavření smlouvy může tyto prostředky po věřiteli i vymáhat. Dlužník může nárok na peněžní prostředky uplatnit až do doby, než některá ze stran smlouvu o úvěru vypoví.

Kolik bude úvěr stát aneb jak posoudit výhodnost úvěru?

Rezervační poplatek

Podle § 499 Obchodního zákoníku lze požadovat rezervační poplatek pouze v případě, že věřitel má jako svůj předmět podnikání poskytování úvěrů. Rezervační poplatek je úplata za rezervaci peněžních prostředků.

Úrok

Úrok je nezbytnou náležitostí smlouvy o úvěru a vyjadřuje odměnu věřiteli za poskytnutí úvěru. Dlužník má povinnost úvěr platit v dohodnuté výši.

Úroková sazba
Pro posouzení výhodnosti úvěru je nezbytné znát úrokouvou sazbu. Procenta úroku jsou na první pohled nízká, ale co ta malá písmena za procentovou sazbou? Ty mohou s úrokem pěkně zamíchat. Určují totiž období, za které je úrok počítán. Doba úročení
  • p. a. = per annum úrokový výnos je roční,
  • p. s. = per semestre úrokový výnos je za půl roku,
  • p. q. = per quartale úrokový výnos je za čtvrtletí.
RPSN

RPSN je ukazatel roční procentní sazby nákladů, který vypovídá o úrovni výhodnosti úvěru. RPSN vyjadřuje poměr mezi tím, kolik skutečně zaplatíte za úvěr (splátky, úroky ale i poplatky za uzavření úvěrové smlouvy, správu účtu, pojištění schopnosti splácet atd.) a částkou, kterou jste si půjčili. Čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší. Ze zákona tento ukazatel uvádí poskytovatel spotřebitelské­ho úvěru.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).