Hlavní navigace

Vyměřovací základ pro sociální pojištění

31. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je čas vyplnit a odevzdat na ČSSZ Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2008. V přehledu se uvádí příjmy a výdaje OSVČ. Rozdíl mezi příjmy a výdaji pak tvoří podklad pro určení vyměřovacího základu.

Vypočetený vyměřovací základ odpovídá 50 % příjmů po odpočtu výdajů. Mimo vypočtený vyměřovací základ se v přehledu uvádí minimální vyměřovací základ a určený vyměřovací základ.

Částka minimálního vyměřovacího základu OSVČ, která vykonává hlavní činnost nesmí být nižší než 64 680 Kč. U OSVČ, která vykonává pouze vedlejší činnost, je minimální vyměřovací základ 25 872 Kč. Minimální vyměřovací základ lze snížit o poměrnou část za každý kalendářní měsíc, po který netrvala účast na důchodovém pojištění nebo měla OSVČ nárok na nemocenské dávky nebo peněžitou pomoc v mateřství. Důvodem pro snížení minimálního vyměřovacího základu je také služba v ozbrojených silách.

Na přehledu najdete také určený vyměřovací základ. Určený vyměřovací základ si stanoví OSVČ sama, nesmí být nižší než minimální vyměřovací základ a zároveň nižší než vypočetený vyměřovací základ.

Proč si určit vyšší vyměřovací základ? Vyměřovací základ má vliv nejen na výši pojistného, ale do budoucna na výši důchodu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).