Hlavní navigace

Vyměřovací základ pro sociální pojištění

Sdílet

Je čas vyplnit a odevzdat na ČSSZ Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2008. V přehledu se uvádí příjmy a výdaje OSVČ. Rozdíl mezi příjmy a výdaji pak tvoří podklad pro určení vyměřovacího základu.

Vypočetený vyměřovací základ odpovídá 50 % příjmů po odpočtu výdajů. Mimo vypočtený vyměřovací základ se v přehledu uvádí minimální vyměřovací základ a určený vyměřovací základ.

Částka minimálního vyměřovacího základu OSVČ, která vykonává hlavní činnost nesmí být nižší než 64 680 Kč. U OSVČ, která vykonává pouze vedlejší činnost, je minimální vyměřovací základ 25 872 Kč. Minimální vyměřovací základ lze snížit o poměrnou část za každý kalendářní měsíc, po který netrvala účast na důchodovém pojištění nebo měla OSVČ nárok na nemocenské dávky nebo peněžitou pomoc v mateřství. Důvodem pro snížení minimálního vyměřovacího základu je také služba v ozbrojených silách.

Na přehledu najdete také určený vyměřovací základ. Určený vyměřovací základ si stanoví OSVČ sama, nesmí být nižší než minimální vyměřovací základ a zároveň nižší než vypočetený vyměřovací základ.

Proč si určit vyšší vyměřovací základ? Vyměřovací základ má vliv nejen na výši pojistného, ale do budoucna na výši důchodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).