Hlavní navigace

Výrobci potravin kritizují přemíru informací na obalech

6. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výrobci potravin se brání chystanému nařízení Evropské komise, aby na obalech byly podrobné informace, kolik cukrů, tuků a dalších složek daný výrobek obsahuje. Podle výrobců potravin a maloobchodníků naopak přemíra informací spotřebitele odradí od čtení obalů.

Velké množství informací může spotřebitele zcela odradit od toho, aby je vůbec četl, uvedla pro server Deník.cz mluvčí potravinářské komory Dana Večeřová. Evropská komise však trvá na tom, že změna spotřebitelům pomůže. Pro výrobce potravin je chystané zpřísnění pravidel často neproveditelné. Každá další informace a její získávání, např. o nutričním složení a hodnotách, je pro malé a střední výrobce finančně velmi nákladné, řekla Večeřová.

Potravináři tvrdí, že se jim toto opatření prodraží a budou je muset promítnout do ceny výrobků. Pro výrobce, kteří své výrobky dodávají do více zemí EU a mají obaly v několika jazykových mutacích, je neustálé zvyšování množství povinných informací na obalech extrémně finančně náročné. Výrobní náklady zvyšuje také nový požadavek na minimální velikost písma.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).