Hlavní navigace

Vzniká jednotná platební zóna, výhody má přinést všem

15. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Již za dva týdny odstartuje jednotná platební zóna, která sjednotí základní platební nástroje v rámci EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Sjednocení bezhotovostních plateb, inkasa, hotovostních plateb a plateb kartou by mělo přinést finanční úspory podnikům, bankám i občanům. Zprávu přinesla ČTK.

Jednotná platební zóna se týká pouze platby v eurech. Přesto výhody pocítí i české subjekty, přestože zde euro ještě zavedené není. Výhoda bude např. v rychlejších převodech peněz do zahraničí. Lhůta by se měla zkrátit ze šesti dní na pouhý den. Dalé všichni Evropané budou moci platit z jediného účtu ve všech státech unie, a to za stejné poplatky jako v případě tuzemského platebního styku. Stejná situace by měla nastat i v případě platebních karet, kdy bude možné využívat jednu kartu ve všech státech EU za stejné poplatky jako v místě bydliště.

Brusel očekává úsporu podniků a občanů asi 50 miliard eur. Jednotlivé členské země musí do 1. ledna příštího roku převést příslušnou legislativu do svých právních řádů. Všechny výhody zóny by se měly projevit nejpozději v roce 2010.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).