Hlavní navigace

Za nesprávné napojení na EET hrozí pokuty, ale i úniky citlivých obchodních dat

6. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora upozorňuje, že vybírat pokladnu k EET bez rozmyslu se nemusí vyplatit.

Nad pořízením pokladny k elektronické evidenci tržeb by měli podnikatelé více uvažovat a její výběr rozmýšlet. Na základě expertiz Hospodářské komory mohou při neuváženém nákupu pokladny nastat situace, které ohrozí samotné podnikání, nebo za ně mohou být podnikatelé pokutováni.

Psali jsme: Hospodářská komora otestuje pokladní systémy pro #EET a dá jim štempl

Řada pokladen totiž vystavuje “neplatné” účtenky. Řada pokladen vydává nevalidní účtenky, které sice splňují zákon o EET, ale nenaplňují podmínky zákona o účetnictví. To může přinést další problémy jak obchodníkům, tak jejich zákazníkům, upozorňuje expert Hospodářské komory pro EET Jakub Rainisch.

V ohrožení jsou obchodní data

Dalším problémem, který může v souvislosti se špatným výběrem a s napojením pokladny k EET nastat, je nedostatečná ochrana obchodních dat, kdy podnikatelé napojují online pokladny do interních sítí. Podle našich expertiz zaměřených na procesní a technickou stránku na straně podnikatelů jsme ale objevili mimo jiné závažné bezpečnostní mezery v implementaci zařízení EET, upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a dodává, že by podnikatelé měli myslet na to, že přes kasy, které jsou nepřetržitě připojené k internetu, se mohou zvenčí dostat hackeři k informacím z počítačů, které byly dosud v uzavřeném systému.

Druhá vlna EET se blíží, dotkne se 250 tisíc podnikatelů

druhé vlně, která odstartuje letos v březnu, se mají do EET zapojit obchodníci. Podle odhadů by mělo jít až o čtvrt milionu podnikatelů. Finanční správa i samotný ministr financí Andrej Babiš proto vyzývají podnikatele, aby vyzvednutí autentizačních údajů nenechávali na poslední chvíli. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).