Hlavní navigace

Záchranný balík schválen Senátem USA. Názory ekonomů na Obamův plán se však liší

11. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Senát USA včera schválil záchranný balík, který má do americké ekonomiky vložit 838 miliard dolarů. Na jednotné verzi plánu se však ještě musí shodnout se Sněmovnou reprezentantů. Forma finanční injekce však nemá téměř žádnou podporu republikánů a názory ekonomů se také liší.

Americký Senát dal včera zelenou záchrannému balíku opatření, se kterým přišel nový prezident USA Barrack Obama. Finanční injekce 838 miliard dolarů si však nenašla téměř žádnou podporu mezi republikány. Pro toto opatření hlasovali v Senátu jen tři republikáni, ve Sněmovně ho nepodpořil žádný. Opoziční strana namítá, že měl být plán založen na dohodě obou stran, což se nestalo a Obama jej nechal sestavit pouze demokraty. Ti do něj umístili mnoho programů, o jejichž pozitivních efektech nyní diskutují významní američtí ekonomové. Ti keynesiánsky zaměření považují státní výdaje za hlavní zbraň proti krizi. Ostatní však v plánu shledávají nedostatky zejména v malém snížení daní pro ty, kteří jsou schopni americkou ekonomiku znovu nastartovat. Snížení zabírá v balíku částku přesahující 284 miliard dolarů, dodatečným vládním výdajům a dalším programům je vyhrazena část větší než 553 miliard dolarů. Celá částka odpovídá téměř šesti procentům amerického HDP a tamní rozpočtový deficit zvýší oproti roku 2008 skoro dvojnásobně.

Celkově byl plán prezentován velmi hrubě a bez detailů, což investoři plní očekávaní odměnili výprodejem akcií, uvedl Martin ŠtěpánČeské spořitelny. Stejně citlivě reagovala na zprávy o záchranném balíku i cena ropy. Ta se během včerejšího obchodování propadla na nejnižší hodnotu za poslední tři týdny. Příčinou jsou obavy investorů, že záchranný plán americké vlády nepovede k oživení ekonomického růstu v zemi, uvedl Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).