Hlavní navigace

Zákon o DPH konečně schválen. Kontrolní hlášení budou až za rok

22. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Schvalování novely zákona o DPH přineslo přestřelku názorů současného a bývalého ministra financí. Čtěte, čím Andrej Babiš a Miroslav Kalousek argumentují.

Poslanci schválili novelu zákona o DPH, kterou jim v původní podobě vrátil Senát. Z pohledu většiny podnikatelů je důležitý především bod týkající se kontrolních hlášení k dani. Firmy budou tato hlášení posílat do 25. dne následujícího měsíce, živnostníci jednou za čtvrt roku. Původně měla být tato povinnost pro živnostníky i firmy jednotná jednou měsíčně. Delší interval pro podávání kontrolních hlášení se týká 231 000 drobných podnikatelů a živnostníků. Výběrčí daní jsou si jistí, že to pro živnostníky ani firmy nebude představovat větší problém. Podrobnosti v článku Nové kontrolní hlášení k DPH administrativu nezvýší, říká šéf Finanční správy ČR

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Nová povinnost začne platit od roku 2016, ale už teď je pod palbou kritiky ze strany opozice. Prý jen podnikatele zatíží další administrativou. Tento zákon by měl ochránit poctivé živnostníky před těmi nepoctivými. Ano, by měl. Tak jako cesta do pekel bývá dlážděná dobrými úmysly. Skutečnost bude taková a ještě to poznáme v povolebním období, že ti nepoctiví najdou způsob, jak to obejít, ti poctiví tím budou zatíženi. Myslíte, že kdyby to bylo tak zázračné a tak skvělé, tak země, které pan ministr dává rád za příklad jako třeba Rakousko nebo Německo, už by to dávno nezavedly, ptá se exministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek má pravdu. V Rakousku to není, v Německu taky ne. Ale v těchto zemích je zvykem platit daně. A je to takový zvyk jako dýchat, jako jíst, jako pít. Bohužel po 25 letech Klondiku v České republice to zvykem není, oponoval poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. Koalice je přesvědčena, že se jedná o účinný nástroj v boji s daňovými úniky. Průměrný věk firmy, která dělá daňové podvody na náš státní rozpočet, je 24 dní a rekordní věk takové firmy je 8 hodin. To znamená, že někdo založil firmu, okradl nás o DPH a firmu za osm hodin zlikvidoval, obhajuje nutnost zavedení kontrolních hlášení ministr financí Andrej Babiš. Poslední verze je podle něj navíc pro podnikatele přijatelnější.

Nový režim reverse charge přinese rozšíření přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb i zboží. Za odvedení DPH bude zodpovědný odběratel, nikoli prodejce. I to by mělo omezit daňové podvody, ačkoli například poslanec Zbyněk Stanjura kritizuje fakt, že podnikatelé budou muset kvůli koupenému mobilu hlásit finančnímu úřadu reverse charge. Přenesení daňové povinnosti totiž novela rozšiřuje například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.

Sněmovna také o rok odložila zavedení 21% daně na stavební pozemky. Odklad navrhl senátor Jiří Oberfalzer s tím, že patření pomůže vyřešit už dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Jinak by prodejci pozemků museli jejich cenu bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit. Takto se nová pravidla uplatní až od roku 2016.

Další podrobnosti k nově schválenému zákonu, který teď míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, přineseme v zítřejším obsáhlém článku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).