Hlavní navigace

Zákon o DPH postoupil do závěrečného čtení. Blíží se konec zamřížkovaných aut?

20. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sněmovna po středečních průtazích dnes konečně poslala do závěrečného čtení novelu o dani z přidané hodnoty (DPH). Pokud ji schválí, podnikatelé si budou moci při koupi nového auta DPH odečíst. V současnosti toto pravidlo platí pouze pro automobily v kategorii N1. Podnikatelé se tak mají šanci zbavit mřížek ve svých vozech. Čtěte více: Mřížce odzvoní. Odpočet DPH má platit pro všechna nová auta.

Původně měl být zákon projednán již ve středu, ale opozici s částí ODS se jej podařilo vrátit do druhého čtení. Při vší slušnosti a pokoře k poslanecké sněmovně, dopustili jste se obludného cynismu a to může udělat jen nezodpovědný grázl, komentoval situaci ministr financí Miroslav Kalousek.

ČSSD se ovšem nyní do návrhu snaží dostat snížení dolní sazby DPH ze současných devíti na šest procent. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka dnes navrhl, že by toto opatření platilo jen na roky 2010 a 2011.

Proti se jednoznačně staví Miroslav Kalousek, podle kterého by návrhy sociálních demokratů vyvolaly nenávratný propad veřejných rozpočtů. Sociální demokracie totiž prosazuje i pokles spotřebních daní u pohonných hmot.

Sledujte všechny daňové změny v seriálu Jak na daně, kde mohou podnikatelé porovnat současné novinky v oblasti daní i se staršími články, které redakce na toto téma psala.

Seriál je primárně koncipován jako seznam článků, které by měly čtenářům pomoci v lepší orientaci při hledání textů na téma počítání daní z příjmů a vyplňování přiznání pro finanční úřady a přehledů pro pojišťovny. Zároveň obsahuje i texty, které se zabývají mimo jiné slevami na daně, daňovými bonusy a daňově uznatelnými náklady.

Redakce doporučuje i seriály:

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).