Hlavní navigace

Zaměstnávat znevýhodněné se vyplatí. Budete mít výhody při veřejných zakázkách

29. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Sociální podnikání se dočká podpory. Zaměstnávat znevýhodněné přinese výhodu při soutěžích o veřejné zakázky. Znevýhodněných ve firmě musí být 30 %.

Mít mezi zaměstnanci dlouhodobě nezaměstnané, bezdomovce, propuštěné vězně, nebo třeba seniory by mohlo přinést už brzy své výhody. V novele zákona o veřejných zakázkách by se měla objevit novinka v podobě podpory sociálních firem právě při soutěžích o veřejné zakázky.

Čtěte také: V Česku se množí sociální firmy, které zaměstnávají například zdravotně postižené


Autor: 258398

Sociální podnikání se dočká podpory ve veřejných zakázkách. 

Český zákon pamatuje daleko více na osoby se zdravotním postižením, ale ne na ty sociálně znevýhodněné. Podniky, které se orientují na Romy nebo propuštěné vězně, často hrají o přežití, uvedla pro Hospodářské noviny Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování.

Čtěte také: Změny v zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných

Sociální podnikání je činnost firem a komerčních společností, které usilují nejen o zisk, ale také o dosažení sociálních cílů. Cílem je zaměstnávat občany znevýhodněné na běžném pracovním trhu. Jde o absolventy, dlouhodobě nezaměstnané, seniory, bezdomovce, propuštěné vězně či zdravotně postižené. V Česku je aktuálně registrováno kolem 200 sociálních podniků.

Dosavadní podpora je zneužitelná

V současné době mohou podnikatelé, kteří zaměstnávají znevýhodněné, žádat o mzdový příspěvek na nové místo, které je vytvořeno pro člověka z úřadu práce. Příspěvek je poskytován maximálně na jeden rok. Dotace tak může být zneužita opakovaným náborem nových lidí místo snahy udržet stálé zaměstnance. 

Kolik ušetříte, zaměstnáte-li zdravotně postiženého člověka, se můžete dočíst v článku: Zaměstnávat zdravotně postižené se vyplácí. Počítejte s námi

Výhody při veřejných zakázkách

Nárok na výhody při veřejných zakázkách bude mít firma, která bude mít mezi zaměstnanci třicet procent znevýhodněných osob. Pro lepší aplikatelnost do praxe vznikne Rada pro sociální ekonomiku, jejíž členy budou zástupci Úřadu práce, ministerstva práce nebo tripartity. Ta bude rozhodovat o tom, kam pomoc zacílit. Tato podpora by měla platit od roku 2017. 

Novinka v podobě zvýhodnění sociálních podniků se objeví v novele zákona o veřejných zakázkách, a to v jednom z článků nové evropské směrnice. A ta mluví o možnosti zvýhodnění u chráněných dílen a sociálních podniků právě s 30 procenty znevýhodněných zaměstnanců, dodává Zieglerová. 

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).