Hlavní navigace

Zaostřeno na montérky. Věděli jste, že se prodávají i zateplené?

23. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ani zedníkovi nemusí být na stavbě zima. Jsou montérky, které ochrání před mrazem i silným větrem. Prodávají se i ty, které obsahují vlákna vyvinuté pro NASA.

V letech dávno minulých se pro ně ustálilo označení modráky, tenkrát jste je totiž ani pod pultem v jiném než modrém provedení nesehnali. To dnes je situace diametrálně odlišná. Když budete hodně nároční, můžete mít montérky klidně růžové s vyšitými kachničkami. 

Cena hraje prim

Trh se nám sice rozrostl, ale jak je to s kvalitou? Které montérky se nejlépe prodávají? Nakupují zaměstnavatelé pro strůjce svých úspěchů levné kousky z Číny, jen aby splnili svoji povinnost obléci zaměstnance v zákonné úrovni?

Bohužel cena se stává v poslední době prioritou při rozhodování jaké pracovní oděvy zakoupit. Tento fakt nás velmi často mrzí, neboť ne vždy zákazník volí ten nejvhodnější pracovní oděv pro svoji činnost, ale vybírá na základě ceny a svých finančních možností, komentovala poptávku Jiřina Burešová z prodejny pracovních oděvů BJ BASE. Čtěte také: Podnikatelé, uspořte díky srovnání cen elektřiny až 20 tisíc korun

V Číně mají montérky za 5 dolarů

Stačí se porozhlédnout na internetu a zjistíte, že v Číně velkoobchodníci nabízejí 100% bavlněné motnérky (work pants) za cenu kolem 5 dolarů při koupi kontejneru s min. 1000 ks. Při započtení dopravného, cla i DPH, se tak dostáváme, coby neplátce DPH, na částku kolem 150 Kč/ks. A s tím se už na českém písečku můžu něco trhnout, zvláště když zaměstnavatelé poptávají nejčastěji ty nejlevnější kusy pracovního oblečení.

Ty ale splní do puntíku tak nanejvýš § 104 č. 262/2006 Sb. zákoníku práce, kde se ale samosebou o kvalitě, pevnosti, malé srážlivosti a celkovému komfortu při nošení nic nepíše.

Snižování nákladů u osobních ochranných pomůcek ze strany zaměstnavatelů potvrzuje i Tomáš Skala ze společnosti PROBEZ: Nejčastěji prodávané jsou dovozové vzory montérek, kombinace barev, čím větší odběratel, tím větší tlak na nízké prodejní ceny.

Za dvě stě i za trojku

V našich končinách tedy koupíte montérky za 240 korun z levné produkce, ale můžete narazit i na designové kousky za tři tisíce. Nejsou sice pozlacené, ani nemají v nakládaných kapsách zašité stovky, jejich devíza tkví v materiálu a nových technologiích zpracování.

U těch nejdražších zapomeňte na srážlivou 100% bavlnu, díky které se montérky nikdy nekupují „na knop“. Tady vládnou materiály vyvinuté dříve pro NASA nebo vojenské jednotky, elastan ke zvýšení pružnosti, Corduru pro zvýšení odolnosti v oděru anebo příměsi stříbra či nanovlákna.

Je čas po rameni poplácat firmy, které kvalitně oblečeného zaměstnance s logem firmy na hrudi berou jako svou vizitku. Těmi jsou třeba Eurosystemy Group, E-on, Caterpillar nebo Scandinavian Airlines – SAS. Ti všichni odebírají pro své zaměstnance pracovní oblečení z dílny Snickers Workwear. Tam si za nejdražší pracovní kalhoty z laminovaného soft shellu řeknou o 8340 korun. Pro kombinézu si k nim nechoďte, máte-li v kapse méně než 2820 korun. Čtěte také: 10 tipů, jak v zimě ušetřit ve firmě za energie

Zlatým středem (možná i hřebem) mezi pracovními oděvy jsou montérky značky DASSY z Belgie. Jejich cena začíná na 663,60 korun. Od těch klasických na šňůrku se liší hlavně materiálovým složením (65% polyester 35% bavlna, 245g/m2) a možností prodloužit délku kalhot odpáráním vnitřní záložky, čím získáte 5 centimetrů k dobru. Mají kupu kapes na metr, nářadí, nakládanou na mobil.

Jak nám prozradil Petr Pícha, ředitel PÍCHA Safety: Nejsou laciné, ale ani příliš drahé. Jsou vysoce kvalitní a skuteční řemeslníci se rádi odliší od pomocníků na stavbě, kteří dostávají často jen to nejlacinější a také už živnostníci nechtějí typy montérek z Číny, které prodávají všichni.

Prodávají je sice všichni, ale ne všichni je kupují. Leckdo si pracovní mundůry pro své zaměstnance nechává šít. Tak jako společnost Skanska. Vsadila na ty oranžovo-modré s reflexními prvky, které splňují 1. třídu výstražných oděvů s vysokou viditelností dle ČSN EN 471.

V tabulce vidíte, kolik a jakého pracovního oblečení pro své zaměstnance nechala Skanska ušít.

Zdroj: Skanska

Při podrobném zkoumání počtu zaměstnanců i typu pracovního oblečení však nehrají čísla. Srovnání mezi počtem koupených kusů pro letní a zimní období je do očí bijící. Proč tak málo „vaťáků“? Jen 20 zimních kombinéz? 

Ve Výroční zprávě za rok 2009 společnosti Skanska je udán počet zaměstnanců: 5513. Sice všichni zaměstnanci Skanska jistě neběhají po stavbách, ale kde je v evidenci záznam o zateplených zimních montérkách?

Když se podíváte na jakoukoliv stavbu, v třeskutých mrazech tam chlapíci pobíhají v letních „zahradníkách“. Tato slova potvrzuje i prodejkyně pracovních oděvů Jiřina Burešová z BJ Base: „Většina zaměstnavatelů řeší bohužel pouze celoroční pracovní oděvy. Jen velmi ojediněle se setkáme s tím, že zaměstnavatelé zakoupí ještě sadu montérek, které jsou zateplené.“

MM červen tip 1

V globálu vesměs zaměstnavatelé zakoupí pro své zaměstnance zimní zateplenou bundu, kterou si oblékají přes montérkovu blůzu“. A přitom je výběr tak široký. Můžete mít:

  • pracovní zimní kalhoty vyrobené z polyamidové tkaniny „Power“ se zesíleními z Cordura,  pro mimořádnou trvanlivost a měkkou prošívanou podšívkou pro pracovní komfort a teplo,
  • montérky vatované s vysokým střihem zadního dílu, aby vám nelezla záda,
  • zateplené s kolenními kapsami pro vycpávky a nejvyšší ochranu kolenou,
  • prošívané s PE střiží se šlemi a ochranou proti povětrnostním vlivům,
  • na stažení v pase vzadu gumou s vyztuženými koleny, vyrobené z nepromokavého materiálu nebo nylonu.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).