Hlavní navigace

Zápisy do obchodního rejstříku se od května zlevní o tisíce korun

14. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Přibližně za dva týdny by se podnikatelům měly snížit poplatky za zápis do obchodního rejstříku. Nově zápisy totiž budou moci dělat i notáři, a to levněji.

Od prvního května by se měl zrychlit a také zlevnit zápis do obchodního rejstříku. Prezident Miloš Zeman totiž před dvěma týdny podepsal návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s účinností rekodifikace soukromého práva, který umožní notářům přímý zápis do rejstříku.

Podnikatelé ušetří tisíce korun

1. května by měla nabýt účinnosti novela zákona, která podnikatelům zrychlí zápisy do obchodního rejstříku. Přímé zápisy do rejstříku totiž budou moct nově provádět i notáři, kteří získají online přístup a změny se tak projeví ihned. Původně tato novinka měla platit již s novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích, nakonec se vše ale skoro o rok a půl posunulo.

Kromě zrychlení zápisu se podnikatelé dočkají i zlevnění. Zákon totiž taxativně stanovuje výši poplatků pro notáře, která je nižší, než se nyní platí rejstříkovým soudům. Za první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku provedený notářem se bude platit 8000 Kč namísto 12 000 Kč, za první zápis společnosti s ručením omezeným pak 2700 Kč namísto 6000 Kč a změny nebo doplnění již zapsaných údajů notáři udělají za 1000 Kč namísto 2000 Kč. Poplatek za zápis provedený notářem se bude platit přímo notáři.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).