Hlavní navigace

Zatímco OSVČ hlavní “vymírají”, firmy rostou jako houby po dešti. Padne rekord?

3. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V ČR je stále více nových firem, přibývají nevídanou rychlostí. V 1. pololetí jich bylo založeno téměř 14 tisíc. Do karet jim hrají mírnější podmínky vzniku.

V České republice je aktuálně téměř 441 tisíc společností. Za poslední půlrok jich přibylo 13 731 nových. Pokud bude podobné tempo pokračovat i v druhé polovině, vznikne za rok 2016 rekordní počet nových firem za posledních 9 let.

Za předpokladu, že nové firmy budou přibývat stejně rychle i ve druhém pololetí, bude překonán rekordní rok 2015, říká Petra Štěpánová, analytička poradenské společnosti Bisnode. Zájem o zakládání nových firem zřejmě souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky. Velký podíl na aktuálním stavu počtu nových firem má i fakt, že bylo jejich zakládání výrazně usnadněno.

Zlevnilo založení firem

Už minulý rok došlo ke zlevnění založení společností, kdy se zavedla možnost přímého zápisu do obchodního rejstříku pro notáře. Zákon totiž taxativně stanovil výši poplatků pro notáře, které jsou nižší, než se platí rejstříkovým soudům. Za první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku provedený notářem se platí 8000 Kč namísto 12 000 Kč, za první zápis společnosti s ručením omezeným 2700 Kč namísto 6000 Kč a změny nebo doplnění již zapsaných údajů notáři dělají za 1000 Kč namísto 2000 Kč. Poplatek za zápis provedený notářem se platí přímo notáři.

Základní kapitál ve výši 1 koruny

Od roku 2014 podnikatelé mohou firmu založit s kapitálem v hodnotě pouhé jedné koruny. Změnu přinesl nový zákon o obchodních korporacích. Původní potřebný základní kapitál pro založení eseróčka ve výši 200 000, který bylo nutné do pěti let splatit, podle odborníků neplnil svoji původní úlohu částečné garance na úhradu potenciálních dluhů firem. Společnosti jej nemusely držet jako disponibilní aktivum ve firmě, tyto prostředky byly zpravidla ihned po založení firmy vybírány nebo dále použity pro podnikání. Údaj o základním kapitálu se tak stal reálně pouze účetní položkou a záznamem v obchodním rejstříku, vysvětlil už dříve serveru Podnikatel.cz Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz.

Psali jsme: Eseróčka za 1 Kč ulehčují zakládání firem, nezapomeňte však na vyšší odpovědnost

Připomeňte si: Stručné shrnutí listin potřebných ke vzniku s.r.o. 

  • zakladatelská listina nebo společenská smlouva ve formě notářského zápisu
  • výpis z katastru nemovitosti/nájemní smlouva
  • souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla společnosti
  • rozhodnutí jednatele o umístění sídla
  • čestné prohlášení jednatele o bezúhonnosti 
  • prohlášení správce vkladu o složení základního kapitálu 
  • potvrzení banky o splacení základního kapitálu 
  • živnostenské oprávnění 
  • návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku (podáván elektronicky prostřednictvím inteligentního formuláře – www.justice.cz
  • další dokumenty: např. plná moc v případě zastoupení advokátem 

Firmy přibývají, OSVČ hlavní pomalu mizí

Zatímco firem přibývá, OSVČ hlavních je čím dál méně. V posledním článku na toto téma, kterému se server Podnikatel.cz podrobně věnuje, jsme informovali o rozdílech v jednotlivých krajích. Nejhůře je na tom s úbytkem OSVČ hlavních Karlovarský kraj. Nejmenší ztrátu hlásí Praha.

Čtěte více: V Praze OSVČ hlavní skoro neubývají, nejhůře si naopak stojí Karlovarský kraj

Ke konci června dokonce padl rekord. Počet lidí, kteří si podnikáním jen přivydělávají, tedy OSVČ vedlejších, poprvé v historii překročil hranici 400 tisíc. V meziročním srovnání naopak opět pokleslo množství OSVČ hlavních, kterých je nejméně za posledních 7 let, alespoň co se srovnání k poslednímu červnu týká. Vyplynulo to z údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Psali jsme: Rekord je na světě. Počet lidí, kteří podnikají na vedlejšák, přesáhl 400 tisíc

Podle odborníků se do samostatného podnikání v režimu fyzických osob nikdo moc nehrne hned z několika důvodů. Trvalé útoky, výčitky týkající odvodů živnostníků a snaha vytvářet spravedlivé prostředí vedou paradoxně k tomu, že si živnostníci stále více uvědomují, že podnikat jako OSVČ je s ohledem na sociální jistoty a rizika činnost nevýhodná a buď jdou do zaměstnaneckého vztahu, nebo si založí eseróčko za korunu a mají klid. To je špatně, měli bychom k samostatné činnost naopak motivovat, uvedl už dřívě serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Čtěte více: Kdy už se ten propad zastaví? Počet OSVČ hlavních se opět snížil

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).