Hlavní navigace

Zavřeno má být nakonec jen během 3 svátků, čekají se však senátní úpravy

15. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Omezení prodejní doby obchodů nakonec prošlo, avšak v okleštěném znění. Prodejny mají mít zavřeno jen během 3 svátků. Senát má ale normu upravit.

Poslanecká sněmovna dnes nakonec schválila zákon o prodejní v maloobchodě a velkoobchodě. Obchody mají mít zavřeno jen během 3 svátků a rovněž bylo schváleno, že se netýká malých obchodů. Paradoxní je, že schválené znění se nezamlouvá prakticky nikomu.

Zcela zavřeno má být jen ve třech dnech

Po dlouhosáhlých debatách a opakovaných hlasováních dnes poslanecká sněmovna schválila omezení otevírací doby obchodů. Nakonec však podpořila některé z pozměňovacích návrhů a tak byla norma odhlasována v jiné podobě, než byla původně navrhována. Podle schváleného znění by tak obchody musely mít zavřeno jen ve třech dnech: 1. ledna, 25. prosince a 26. prosince. Na Štědrý den by pak musely mít zavřeno od 14 hodin.

Zároveň ovšem platí výjimky. Omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Podporovatelé návrhu doufají v zásah senátu

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Odsouhlasené znění zákona se však nezamlouvá ČSSD, jejíž senátoři s návrhem přišli. Sociální demokraté proto doufají, že senát sněmovně zákon vrátí s pozměňovacími návrhy, které návrh upraví alespoň do původního znění. Budeme se snažit jednat s našimi senátory tak, aby nám zákon do sněmovny vrátili právě v té podobě, jak nám jej sem poslali jako předlohu, a věřím, že poté sněmovna rozhodne tak, že přijme tento zákon, uvedl Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD. Podobně hovořil i předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola a komunistů Pavel Kováčik. Také oni spoléhají na senátní změny.

Opoziční strany TOP 09 a ODS sice uvítaly, že návrh prošel v okleštěném znění, i tak jim ale přijde zbytečný. My jsme byli proti celému tomuto zákonu. Že nakonec došlo k tomu, že je uzákoněno částečné omezení na 3 dny sváteční, je možná vstřícnější krok. Osobně si ovšem myslím, že rozhodnutí by mělo v každém případě zůstat na podnikatelích a lidech, komentoval poslanec TOP 09 Michal Kučera. S omezením otevírací doby nesouhlasilo ani vládní hnutí ANO, které hlasovalo vesměs proti návrhu.

Hospodářská komora chce podat ústavní stížnost

Schválený návrh se nezamlouvá ani podnikatelům, kteří proti němu aktivně vystupovali již od začátku. Nezáleží na tom, zda se jedná o sedm dní, tři a půl dne nebo jeden den. Nařizováním kdy a kam můžeme chodit nakupovat a kdo může a nemůže o svátcích podnikat, nejenže jdou poslanci proti trendům v Evropě, zákon neustojí ani argument podpory sladění pracovního a rodinného života, protože selektivně budou uzavřené jen kamenné prodejny, které mají prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

HK ČR proto zahájí konzultace s poslanci, kteří hlasovali proti návrhu, aby argumenty podnikatelské veřejnosti prověřili a případně se obrátili na Ústavní soud ČR ohledně přezkoumání možných prvků diskriminace, na které Hospodářská komora ČR v průběhu celého legislativního procesu upozorňovala.

Čtěte také: Pokud projde omezení otevírací doby obchodů, skončí zákon u Ústavního soudu ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).