Hlavní navigace

Zemědělci chystají protesty kvůli situaci na trhu s mlékem

12. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koncem ledna chystá Agrární komora (AK) kvůli situaci na trhu s mlékem protesty. Zemědělcům se nelíbí nízké výkupní ceny mléka, které podle nich ohrožují chování skotu a zvyšují pravděpodobnost propouštění. AK tak předložila vládě požadavky, které by měly situaci vyřešit.

Na konec ledna chystá Agrární komora kvůli nadvýrobě na trhu s mlékem demonstraci. Zemědělci nesouhlasí s nízkými výkupními cenami, které podle jejich názoru způsobují ohrožení chovu skotu a zvyšují pravděpodobnost propouštění. Vláda podle AK situaci dostatečně neřeší, proto komora nyní předložila požadavky, které by měly situaci řešit. Mezi navrhovanými opatřeními je například zavedení exportních dotací pro vývoz sušeného mléka a másla do třetích zemí EU, která by napomohla snížit aktuální nadvýrobu. Jsme připraveni o návrzích dále jednat. Našim cílem je najít taková řešení, která by nesměřovala pouze ke stabilizaci sektoru zemědělství jako takového, ale vždy také zohledňovala požadavky drobnějších zemědělců, kteří neodmyslitelně patří na český venkov a spoluvytváří kolorit české vesnice, uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Podle AK dostávají čeští farmáři nejnižší cenu za mléko v celé EU. Výkupní cena podle AK nepokrývá ani výši vynaložených nákladů zemědělci. Mlékárny proto začínají vypovídat smlouvy na odběr mléka, jehož cena se meziročně výrazně snížila. Naproti tomu rostou dovozy mléčných výrobků obchodními řetězci. Situace by tak mohla vést k likvidaci mnoha chovů dojnic a ztrátám pracovních míst v oblasti zemědělství. Čtěte více: Pelhřimovská Madeta se dostává do potíží

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).