Hlavní navigace

Zemní plyn stále nedorazil, vina je prý na Ukrajině

14. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ruské dodávky zemního plynu stále nedorazily do Evropy. Obě znesvářené strany se obviňují z nefunkčního transportu. Zástupci Evropské komise uvedli, že dodávky blokuje Ukrajina. Slovenský premiér Robert Fico, který na Ukrajině jednal o obnovení dodávek plynu, neuspěl.

Evropa je stále bez ruských dodávek plynu. Ty měly znovu začít proudit včera ráno. Pak však transport opět ustal. Nyní se obě znesvářené strany obviňují. Rusko tvrdí, že Ukrajina ukradla technický plyn, který je k transportu potřeba, proto nyní tranzit nefunguje. Kyjev však obvinění odmítá s tím, že Rusko poslalo příliš malé množství plynu, které nedokázalo zajistit dostatečný tlak pro přepravu plynu přes Ukrajinu. Zástupci Evropské komise však uvedli, že tranzitu plynu do Evropy brání technické problémy na ukrajinské straně.

Dnes se díky nepříznivému vývoji situace sešel slovenský a bulharský premiér s ruským premiérem Vladimirem Putinem a poté i se zástupkyní Ukrajiny Julií Tymošenkovou. Jednání s ukrajinskou stranou však dopadla neúspěšně. Tymošenková prohlásila, že Ukrajina poskytuje pouze přepravu, kontrakt o plynu je podepsaný s Ruskem. José Manuel Barroso, předseda Evropské komise dnes prohlásil, že pokud dohoda o obnovení dodávek nebude naplněna, měly by se společnosti obrátit na soudy.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).