Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO Zemní plyn z Ruska začal dnes ráno zase proudit do Evropy

13. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rusko na základě včerejšího příslibu obnovilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy. Stalo se tak díky splnění podmínek, které kladlo Rusko. Během dnešního dne by mělo přes Ukrajinu putovat 76 milionů kubických metrů zemního plynu, ke konci roku to však byl objem o 224 milionů kubíků větší, informuje agentura Mediafax.

Rusko splnilo svůj slib a dnes ráno obnovilo dodávky zemního plynu vedené plynovodem přes Ukrajinu do Evropy. Včerejším podpisem smlouvy o monitoringu dodávek totiž Ukrajina splnila požadavek Ruska, který obnovení dodávek plynu podmiňoval. Přesto, že společnost RWE Transgas prohlásila, že oficiálně dodávky potvrzeny ještě nebyly, šéf Gazpromu Alexej Miller před televizní kamerou vydal pokyn k zajištění přepravy plynu na území Ukrajiny.

Ačkoli zásobování zákazníků společností RWE probíhá dnes již osmým dnem, nevznikly díky přerušení dodávek žádné problémy. Do České republiky stále proudí zemní plyn severní cestou a zahraniční dodávky doplňujeme čerpáním z podzemních zásobníků, uvedl Martin Chalupský, tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas. Do včerejšího dne bylo v zásobnících uloženo pro české zákazníky více než 1,85 miliardy kubických metrů zemního plynu. Plyn by měl po spuštění na ukrajinsko – slovenskou hranici dorazit za 36 hodin. První objem zemního plynu je však nasměrován k balkánským zemím, kde je díky vysoké závislosti na ruském plynu, situace kritická. Čtěte více: Dodávky plynu – nyní opravdu bez dalšího zdržení? 

Podle vyjádření ukrajinské energetické společnosti Naftogaz už ruský plyn dorazil na Ukrajinu, odkud bude pokračovat dále do Evropy.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).