Hlavní navigace

Zrušení karenční doby se možná posune až na rok 2020

22. 3. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kvůli tomu, že se chystá odklad eNeschopenek o půl roku, se možná posune i termín zrušení karenční doby.

Zrušení karenční doby je prozatím schváleno na 1. července letošního roku, podle šéfky sociálního výboru sněmovny Radky Maxové (ANO) je však kvůli eNeschopenkám možný půlroční posun. Ten prosazují i podnikatelé, kteří označují vládní návrh neschopenky za nedodělek.

ANO připouští posun zrušení karenční doby

Šéfka sociálního výboru sněmovny Radky Maxové (ANO) České televizi potvrdila, že kvůli chystanému půlročnímu odkladu elektronických neschopenek na 1. leden 2020 hrozí i stejný odklad obnovení proplácení prvních tří dnů nemoci. Posun termínu zavedení eNeschopenek podporuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Posunout spolu s eNeschopenkami i zrušení karenční doby požadují podnikatelé, kterým podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) vláda přislíbila právě zavedení plně digitální plošné eNeschopenky. Oficiální vládní návrh eNeschopenky je ale podle zaměstnavatelů nedodělek. Odklad účinnosti na začátek roku by zaměstnavatelé přivítali i proto, že je vždy vhodnější nastavovat nové informační systémy či měnit stávající k začátku nového účetního období, a nikoli v jeho průběhu. Pokud jde o plošné zapojení lékařů do systému eNeschopenky, doporučujeme využít zkušenosti se zaváděním eReceptů, uvedl Vladimír Dlouhý, šéf HK ČR, podle něhož se současný návrh eNeschopenky snaží jen vyvolat mylnou iluzi, že vláda zrušení karenční doby vykompenzuje systémem pružného elektronického informování zaměstnavatelů o jejich zaměstnancích v pracovní neschopnosti.

Aby byl systém pro zaměstnavatele prakticky využitelný, musely by údaje v něm obsažené plošně pokrývat všechny nemocné zaměstnance, přičemž relevantní informace by měly přicházet k zaměstnavateli bez zbytečného prodlení a automaticky. Podle HK ČR je však realita taková, že lékaři nebudou k 1. červenci 2019 technicky ani organizačně schopní vkládat do systému informace o všech nemocných.

Jak navíc upozorňují zaměstnavatelé, zcela nepřijatelná je původní ministerská představa o až osmidenním zpoždění při poskytování informací zaměstnavatelům. Vzniklá situace je dokladem manažerského selhání ministryně Maláčové v hledání legislativního i technického řešení. Až se zdá, že by snad bylo nejjednodušší prostě stáhnout oba dva tisky z projednávání a posunout účinnost několika ustanovení zákoníku práce, protože již dnes platný zákon počítá s plošnou eNeschopenkou právě od 1. ledna 2020, uzavřel Dlouhý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).