Hlavní navigace

Čeští podnikatelé neumí využívat potenciálu veřejných zakázek

Komerční sdělení
Český stát denně vyhlašuje zakázky v průměru za téměř jednu miliardu Kč, podnikatelé však tento potenciál neumí využít.

Sdílet

Může za to především jejich nedostatečná informovanost a složitá legislativa. Pro více než polovinu podnikatelů je velmi obtížné orientovat se v problematice veřejných zakázek. Ukázal to průzkum ,Český stát jako zákazník, který pro GovDaily provedla společnost eNovation s.r.o. v únoru tohoto roku.

Vyhlašování veřejných zakázek je primárním způsobem, jakým stát vybírá své dodavatele. Tyto informace by tedy měly být lépe a hlavně přehledněji dostupné, aby měli podnikatelé větší šanci zařadit se mezi úspěšné dodavatele státu a zároveň tak došlo ke zvýšení transparentnosti výběrových řízení a efektivity na straně veřejných rozpočtů, hodnotí Miloš Ciniburk, specialista na veřejný sektor ve společnosti eNovation.

Veřejné zakázky a složitá agenda s nimi spojená představuje také pro 2/3 podnikatelů hlavní překážky dodávek do stání správy. Čeští podnikatelé v průzkumu takto kriticky nehodnotili ani často se měnící legislativu.

Právě ta je podnikateli hodnocena spolu s netransparentními veřejnými zakázkami jako jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje úspěšné podnikání v České republice. Téměř 80% podnikatelů se však necítí o těchto aktivitách veřejné správy dostatečně informováno, přitom většina podnikatelů však tyto informace aktivně vyhledává, nejčastějším zdrojem je internet.

Podnikatelé však kvůli nepřehlednosti a nejednotnosti dostupných informací často nedokáží správně a včas vyhodnotit, které z nich jsou pro jejich podnikání relevantní říká Miloš Ciniburk a dodává: Tento problém dlouho pálil i nás a řešení, které jsme vyvinuli, jsme se rozhodli uplatnit také na trhu. Vznikl tak unikátní deník GovDaily, který přináší podnikatelům každé ráno do emailu podstatné informace z veřejné správy v přehledné formě tak, aby jasně věděli, co může ovlivnit jejich byznys, a o jaké veřejné zakázky se mohou aktuálně ucházet. 

Deník GovDaily si můžete předplatit na adrese www.govdaily.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).