Hlavní navigace

Investiční výhled Saxo Bank pro čtvrtý kvartál 2012: Mandát pro změnu

K ukončení recese je třeba klást větší důraz na mikroekonomiku.
14. 11. 2012

Sdílet

Saxo Bank, specialista na investice a on-line obchodování napříč bohatou třídou aktiv, zveřejnila svůj výhled pro čtvrtý kvartál letošního roku. Podle naší prognózy centrální banky a jednotlivé vlády selhaly, a je tak třeba se domáhat mandátu pro změnu, který by nás konečně vyvedl z krize.

Naše prognóza se zaměřila také na omezený dopad neustále opakovaných kroků, které zahrnují kvantitativní uvolňování (QE) a nízké úrokové sazby. Pozornost by se na místo toho měla přesunout na mikroekonomickou politiku. Makroekonomická opatření dosud neměla žádný efekt, což dokládá i rekordní nezaměstnanost v Evropské unii, která se vyšplhala na 11,2 procenta, a také půlprocentní pokles její ekonomiky.

Podle naší investiční předpovědi na poslední letošní kvartál se investorům i přes nejistotu na trzích stále nabízí prostor pro jejich investice. Dobrou příležitostí mohou být menší firmy s růstovým potenciálem, spoustě z nich se totiž povedlo expandovat už v průběhu finanční krize.

Jako velmi schopný ekonomický hráč se navíc podle Saxo Bank ukáže čínský trh. Čína sice po mnoho let rostla závratným tempem, ovšem její byznys model už je zastaralý. Aby se Čína stala průmyslovou velmocí, musí podpořit investice do duševního vlastnictví a zároveň povolit vznik konkurence. Tím pronikne na finanční trhy hlouběji.

Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen k výhledu dodává: Tím, že naše vlády a centrální banky opakovaly stále ty stejné politické chyby, se do recese dostaly také vyspělé země. V blízké době tak čekáme útlum hospodářského růstu. Politici se naopak musejí soustředit na mikroekonomická témata. Napětí ve společnosti už se neomezuje jen na ty neproblematičtější země, jako je Španělsko, Řecko a Portugalsko. Stále patrnější je jeho vliv i ve státech jako je Německo. Ekonomický růst dosáhl svého dna a pokud se nám nepodaří vymanit se z fáze popírání a protestu, kterou v současnosti prosazují naši zákonodárci, nezlepší se tento stav v roce příštím a možná ani poté.

Kompletní výhled na čtvrtý kvartál (Q4) letošního roku obsahuje následující analýzy:

  • Shrnutí výhledu na Q4: Hromnice.
  • Akciový výhled: Pro vyšší výnosy se zaměřte na firmy s nižší tržní kapitalizací.
  • FX výhled: Nervozita na trzích nakonec povede k vyšší volatilitě.
  • Měnová politika: Nejdůležitější centrální banky.
  • Extra kapitola: Japonizace světové ekonomiky.
  • Asie: Kdo uznává Chu Ťin-tchaa?
  • Komoditní výhled: Slabé fundamenty rozviřují protivítr.

Podívejte se prosím na náš čtvrtletní výhled na stránkách Saxo Bank nebo si ho stáhněte ze stránek SaxoWorld.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).