Hlavní navigace

Investujte chytře – investiční certifikáty, díl I

Komerční sdělení  Autor: 258398
Ptáte se, proč jsou v současnosti investiční certifikáty v zahraničí i v České republice tak oblíbené? Zažili jste již tu situaci, kdy jste chtěli investovat do akcií, měn, komodit nebo dluhopisů, ale nevěděli jste, jaký produkt je k tomu nejvhodnější?

Sdílet

Mnoho investorů v takové situaci často raději neinvestuje vůbec nebo se snaží vyhledat rady odborníka. Přitom právě investiční certifikáty Vám umožní investovat do všech tříd aktiv jednoduše, online a za minimální poplatky.

Co je to investiční certifikát?

Investiční certifikát je investiční nástroj, který je navázaný na podkladové aktivum. Tím může být akcie, akciový nebo komoditní index, dluhopis, měna (například kurz EUR/CZK), komodita nebo úroková sazba. Investiční certifikát na výkonu svého podkladového aktiva participuje, tedy vyvíjí, různými způsoby. Pokud je participace 1:1, kurz certifikátu a podkladového aktiva se vyvíjí stejně. Pokud je odlišná, například 1:2, znamená to, že kurz certifikátu roste nebo klesá dvakrát rychleji než kurz podkladového aktiva.

Kde se s investičními certifikáty obchoduje?

Investiční certifikáty mají velikou oblibu v západních zemích, zejména v Německu, kde je jejich výběr zdaleka největší. Zde se certifikáty obchodují na burzách, například Euwax, Scoach nebo přímo s emitenty (často označováno jako mimoburzovní obchodování), které certifikáty vydávají. Poslední jmenovaný způsob je nejoblíbenější, jelikož poplatky za obchody jsou velice nízké. V ČR využití tohoto investičního nástroje.

Jak mohu investiční certifikát nakoupit?

Je to velice snadné. Stačí si jen otevřít účet u on-line obchodníka s cennými papíry, který má přístup na trhy strukturovaných produktů jako je například Scoach nebo nabízí přímé obchodování s emitenty. V ČR tento způsob přímého obchodování nabízí například brokerjet (www.brokerjet­.cz). Pak už si jen pomocí vyhledávacích nástrojů obchodníka naleznete právě ten instrument, do kterého byste chtěli investovat.

V dalším díle Vás provedeme ukázkovým vyhledáním investice do akciového a komoditního indexu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).