Hlavní navigace

Jak ve firmě ušetřit za energie

Komerční sdělení
Výměna starých zdrojů tepla či instalace fotovoltaiky znamenají investici, starosti, ale také výrazné provozní úspory.

Sdílet

České firmy utrácejí každoročně statisíce až miliony za vytápění a elektrickou energii. Často přitom platí zbytečně více kvůli neefektivním nebo zastaralým řešením. Vstupní náklady za jejich výměnu se tak mohou navrátit již během několika let a tento čas mohou dále zkrátit dotace vypisované v rámci programu OPPIK (Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Protože jde ale o náročné zásahy, spousta podnikatelů je odkládá na neurčito – a s tím i snížení nákladů na provoz firmy.

Bezstarostná cesta k úsporám s řešením od ČEZ

Skupina ČEZ připravila balík energeticky úsporných řešení na klíč. Jejich součástí je nejen samotná dodávka technologií, ale i vypracování veškeré potřebné dokumentace, administrativy a ekologické likvidace starých zařízení. ČEZ se postará také o záruční i pozáruční servis, zajistí veškeré povinné revize a v případě potřeby poskytne také výhodné financování.

Energetická soběstačnost s fotovoltaikou

Pro úsporu na elektrické energii můžete využít kompletní fotovoltaická řešení. Fotovoltaika je pro firmy výhodná, protože největší spotřeba v nich probíhá přes den, kdy panely vyrábí nejvíce elektrické energie. 


FVE i jako záloha energie


Maximálního využití vyrobené energie ze solárních panelů dosáhnete její akumulací do speciálních bateriových systémů. Nastřádanou energii pak můžete využít v době, kdy panely nevyrábějí dostatečné množství energie. Žádná „kilowatthodina“ tak nepřijde na zmar.

Fotovoltaické elektrárně od ČEZ, ale i jiným energetickým řešením, předchází indikativní nabídka. Na základě vámi poskytnutých informací jako jsou například typ nemovitosti, sklon střechy nebo denní spotřeba elektřiny vám ČEZ vypracuje rámcovou kalkulaci. Rychle tak zjistíte, kolik energie vám fotovoltaika ušetří a jak rychle se vám vrátí vložené investice. Pokud budete mít zájem i nadále, ČEZ vám připraví finální projekt fotovoltaiky na míru. 

Na panely získáte záruku 10 let a po 25 let vám ČEZ garantuje, že jejich výkon neklesne pod 80 % od počátečního stavu. Zároveň získáte nárok na produkt „Elektřina pro soláry“ se zlevněnou silovou elektřinou. 

Ekologické a efektivní vytápění

Výdaje za vytápění jsou bezpochyby jednou z těch větších položek ve vyúčtování, jejich optimalizací tudíž dosáhnete významných úspor.

Domácnosti, ale i firmy nejčastěji mění staré kotle na tuhá paliva za nové zdroje vytápění, jako jsou plynové kotle, tepelná čerpadla nebo opět kotle na tuhá paliva, ale nízkoemisní, které splňují normy Ekodesign. Úlevu v účtech za plyn zaznamenáte i při výměně starého plynového kotle za nový. Úspora oproti konvenčnímu starému plynovému kotli může dosahovat až 30 %.

Řešení vytápění je navíc aktuální i z důvodu zákona o ochraně ovzduší. Už nyní nelze koupit zdroj vytápění, který by nesplňoval minimálně 3. emisní třídu, od roku 2022 pak takové kotle již zákon zcela zakazuje využívat. Více o vytápění zde.

Nezapomeňte na povinné revize

Pravidelným servisem zajišťujete vašim technickým zařízením co nejefektivnější (a tedy i nejúspornější) chod. Navíc vyhnete se jejich náhlým poruchám, jejichž oprava by vás ve výsledku mohla stát mnohem více. Každá firma i podnikající fyzická osoba je ze zákona povinna zajišťovat pravidelnou kontrolu stavu technických zařízení používaných při výkonu své činnosti. Povinné revize musí provádět i bytové domy v soukromém i družstevním vlastnictví, jež musí pravidelně revidovat veškerá technická zařízení ve společných prostorách.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).