Hlavní navigace

Kdo neinvestuje, prohrává

 Autor: Depositphotos
Současná tržní situace je pro mnoho společností nepřehledná. Proč v ní není dobré přestat investovat?
15. 8. 2022

Sdílet

Neustále rostoucí náklady a úrokové sazby nutí firmy rychle měnit své plány. Ty opouštějí své zajeté koleje a progresivně reagují na tržní situaci. Některé se přiklánějí k omezení investic.

Chladná hlava vítězí

Na trzích panuje nervozita. Firmy se nechtějí spálit a jsou opatrné, ale některé investice nelze z dlouhodobého hlediska odkládat. Hrozí totiž, že společnostem tzv. ujede vlak a převálcuje je konkurence.

V poslední době vzaly za své dlouhodobé plány. Firmy, které byly zvyklé plánovat na několik let dopředu, nyní plánují v řádech týdnů. K tomu všemu dochází ke zcela nepřehlédnutelnému zvyšování úrokových sazeb.

Konec zavedeným pořádkům

Velké korporace a společnosti dostanou v současné chvíli v bankách úrok okolo 8 %. Přitom v loňském roce to bylo 1,5 %. Zdražení peněz se značně projevuje na maržích jednotlivých firem.

Situace ovšem není tak kritická jako v roce 2008, kdy banky zcela zastavily úvěry pro některá odvětví a situace trvala přes 2 roky. To, jak se zdá, v současné chvíli nehrozí, i když banky i majitelé firem jsou obezřetnější.

Hlavně si nenechat ujet vlak

Jako nejjednodušší řešení se pro firmy nabízí vyčkat na pokles úrokových sazeb, který mnozí očekávají na podzim tohoto roku. To se ovšem jeví jako slepá ulička. Investice nelze lusknutím prstu zastavit a jejich zkratkovité odkládání dává konkurenci trumfy do rukou.

Právě díky nutnosti investování a ponechání si konkurenční výhody, nedošlo k propadům poptávky po úvěrech. Do popředí se tak stále více dostávají alternativní formy financování, které zvláště v současné situaci silně konkurují bankovním úvěrům.

Soumrak bankovních úvěrů

Za nástupem alternativního financování, kterému poslední dobou vévodí investiční crowdfunding, stojí především rychlost. Peníze získané touto formou jsou krátkodobého charakteru. Proto jsou společnosti schopny je získat v řádech týdnů.

Hlavním představitelem investičního crowdfundingu je v tuzemsku Fingood.cz. Ten těží hlavně ze své silné tržní pozice a široké investorské základny, která má přes 6000 investorů. O tom, že poptávka po této moderní formě financování roste, svědčí zprostředkované úvěry za poslední 3 měsíce. Fingood.cz poskytl v tomto období úvěry za 179 milionů korun. Celkově tak od začátku roku poskytl úvěry za 353 milionů korun.

Bankám je v těchto ohledech nepřeje jejich robustní systém a způsob posuzování rizik. Právě v tomto ohledu je Fingood.cz schopen provést hodnocení rizika mnohem progresivnějším způsobem a případná rizika vyvážit například pomocí dodatečného zajištění investic. Banky zde narážejí na své pomyslné tabulky.

Nelze však říci, že se koná soumrak bankovních úvěrů a společnosti hromadně přejdou na alternativní způsoby financování. Banky díky své velikosti zůstanou v hlavní roli. Zdárně jim ovšem bude sekundovat a v mnoha ohledech konkurovat crowdfunding a ostatní formy alternativního financování, a to především díky své rychlosti a flexibilitě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).