Hlavní navigace

Obchodování na úvěr je nyní výhodnější

Obchodování s akciemi na úvěr (tzv. maržové obchodování) zažilo v posledních letech mezi českými investory veliký rozmach. Díky nové akci brokerjet České spořitelny pak můžeme očekávat ještě další zvýšený zájem. Proč? Brokerjet nabízí svým klientům až na tři měsíce úvěr s úrokovou sazbou v Kč pouze 7 % p. a.

Sdílet

Pokud k této nabídce přičteme i další výhody – žádné skryté poplatky, podání pokynu vždy online, aktuální přehled o úvěru přímo v obchodní aplikaci a další – jedná se v současné době o jedny z nejlepších podmínek na trhu.Co se vlastně pod pojmem obchodování na úvěr skrývá? Je to jednoduché – rozhodnete se koupit akcie, ale část peněz na nákup si půjčíte od svého obchodníka.

Otázkou zůstává, proč je takový úvěr pro investora zajímavý? Tím hlavním důvodem je tzv. pákový efekt. Využitím pákového efektu, kdy investor dodává pouze část finančních prostředků nutných k uzavřeni obchodu, ale plně se podílí na ziscích či ztrátách z obchodu vyplývajících. Pákový efekt v podstatě znamená, že i malá procentní změna v kurzu obchodovaného instrumentu může znamenat značnou změnu zisku nebo ztráty investora.

Pro ilustraci se podívejme na srovnání dvou investic – s využitím úvěru a bez jeho využití. Předpokládejme, že dva investoři mají k dispozici vlastních 100.000 Kč a v jednom případě nakoupí investor akcie pouze v této hodnotě, ve druhém případě využije k nákupu úvěr v hodnotě dalších 100.000 Kč (takže nakoupí celkem za 200.000 Kč).

Brokerjet
Investor bez úvěru Investor s úvěrem
Celková investice 100 000 Kč 200 000 Kč
Vlastni prostředky 100 000 Kč 100 000 Kč
Cizí prostředky 0 Kč 100 000 Kč
Růst akcií 10% 110 000 Kč 220 000 Kč
Celkový zisk 10 000 Kč 20 000 Kč
Zisk v procentech 10 % 20 %

(Pro zjednodušení v tomto příkladu nejsou započteny poplatky za nákup a úroky za čerpání úvěrů. V praxi by byl případný zisk snížen právě o tyto poplatky)

Poslední řádek ukazuje právě „princip páky” – a zároveň důvod, proč je tento produkt tak oblíbený. Oba investoři měli k dispozici 100 000 Kč, ale druhý investor, který využil úvěr, vydělal dvakrát tolik díky tomu, že znásobil svoji investici. Využití úvěrů pro své investice vypadá velmi lákavě, ale samozřejmě má i svá rizika. Pokud by v uvedeném případě akcie poklesly o 10 %, pak druhý investor naopak prodělá dvakrát tolik a v případě výrazného poklesu by mohl prodělat výraznou část své investice. Více informací k převratné nabídce úvěrů na obchodování naleznete na www.brokerjet­.cz/marzoveob­chody

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).