Hlavní navigace

Politici švindlují, byznys jde do kytek. 99% je připraveno na změnu

Hlavním tématem roku 2013 bude překlenutí obrovské propasti mezi zlepšujícími se podmínkami finančního systému a klopýtající reálnou ekonomikou.
25. 1. 2013

Sdílet

Tento úkol je mnohem složitější než je většina lidí ochotna připustit, říká Saxo Bank ve svém výhledu na první čtvrtletí roku 2013.

V dnešní zprávě banka vyjadřuje názor, že nízké sebevědomí malých podniků, což je segment, jenž představuje 65% trhu práce i růstu v USA, stojí za tím, že Saxo Bank je pesimističtější než většina analytiků, co se týče růstu v prvním čtvrtletí v USA i ve světě. Konsensus ohledně růstu HDP v USA v prvním kvartálu roku 2013 je 1,6%, ale Saxo Bank říká, že bude blížit 0,8%.

Co se týče Evropy, věří Saxo Bank, že letošek bude kritickým testem přístupu Německa vůči EU. Němci jsou postupně nuceni přijímat spoluúčast na cizích dluzích a to bude mít obrovský dopad nejen na kreditní rating Německa, ale také na jeho export. Banka předpovídá, že bolestně vysoká nezaměstnanost a upadající výkon donutí jihoevropské státy k tomu, aby si od Evropské centrální banky důrazně vyžádaly rozsáhlé kroky, podobné těm, které podniká americký FED. V prezidiu ECB existuje většina, která ráda tiskne peníze, což postaví německou Bundebanku do kruté izolace. Saxo Bank se stále více obává, že v atmosféře celoevropského růstu nezaměstnanosti bude porušování Dohody o Evropské unii opět ignorováno.

Co se týče Asie, bude banka bedlivě sledovat Čínu a její potřebu změnit svůj byznys model. Ekonomický experiment Číny je starý už jednu generaci, zrodil se totiž už v roce 1979. Dalším krokem Číny je projít uchem jehly – proměnit se z největší rozvíjející se ekonomiky světa ve zcela rozvinutou velmoc.Ve svém čtvrtletním výhledu uvádí Saxo Bank tři klíčové změny, které bude Čína muset v této transformaci podstoupit:

  1. prohloubit konkurenční prostředí, které sníží korupci,
  2. hlubší rozvoj domácích kapitálových trhů, které se postarají o zvýšené bohatství a jeho uložení a, co je nejdůležitější,
  3. rozšíření sociálních programů, zejména v oblasti zdravotnictví.

To vše zajistí přechod ekonomiky, která až příliš závisí na vývozu a výstavbě infrastruktury, v ekonomiku, jež se může opřít i o domácí poptávku a spotřebu. Toto se stane, pouze pokud se díky komplexnější sociální síti sníží typicky čínský sklon ke spoření, jinak bude průměrný Číňan navždy udržovat míru úspor na 40–50 procentech.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank říká:

Naše staré téma podpory mikroekonomiky je stále hlavním vzkazem pro rok 2013, jako tomu bylo i loni. Příliš mnoho pozornosti bylo věnováno záchraně bank a vlád, namísto podpory podnikání. Index nákupních manažerů i celkový sentiment je pod 50 body nebo dokonce ukazuje recesi. Může nás sice překvapit nečekaný růst, ale pochybujeme, že tištění peněz či zavádění evropské bankovní unie pomůže vývoj zvrátit. Opravdovou hrozbou pro rok 2013 je to, že si budeme muset sáhnout na dno, abychom začali pracovat na opravdové změně. 99 procent je na změnu již připraveno, ale kdy se probudí politici?

Kontakt pro média:

Peter Bayer

+420 601 384 520
peter@margetroid.cz

O společnosti Saxo Bank 

Saxo Bank je přední specialista na online obchodování a investice s klientelou z celého světa. Tři specializované a plně integrované obchodní platformy: SaxoWebTrader založený na internetovém prohlížeči, instalovatelný SaxoTrader a obchodní platforma pro mobilní zařízení SaxoMobileTrader jsou dostupné ve více než 20 jazykových verzích. Saxo Asset Management poskytuje služby vysoce majetným soukromým klientům a institucionálním investorům. V roce 2010 pokračovala Saxo Bank v diverzifikaci svých obchodních aktivit akvizicí společnosti Saxo-E*Trade Bank specializující se na online investice a akvizicí dánské spořitelny Brørup Sparekasse. Skupina Saxo Bank sídlí v Kodani a své pobočky provozuje v Europě, Asii, na Blízkém východě a v Austrálii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).