Hlavní navigace

Rozdíl mezi legálním a nelegálním software? Přibližně čtvrt milionu korun.

 Autor: 518993
Konkurence se přiostřuje, firmy bez legálního softwaru čeká riziko udání. Mohou se stát také snadno obětí podvodných prodejců. Nelegální software vás může klidně i položit.
15. 12. 2011

Sdílet

Ve chvíli, kdy sledujete vývoj globální ekonomiky a dění v Řecku nebo Itálii, je logické, že levný software vzbuzuje pozornost. Každý, kdo to s firmou myslí vážně, se přeci snaží ušetřit, snížit provozní náklady, aby zbylo na výplaty a možná i nějaký ten malý zisk.

Levný software ale může být past. I v Česku je bohužel běžné, že podvodníci nabízejí software bez platné licence, čistě pirátské verze drahých programů nebo padělky, které jsou na vyšší úrovni než většina padělků kabelek Louis Vuitton v českých tržnicích.

Poznat originál není až tak obtížné, je ale nutné znát bezpečnostní prvky. Například společnosti Microsoft je představuje na svém webu: http://www.mi­crosoft.com/cs-cz/howtotell/Sof­tware.aspx#Pac­kaging

O rizicích nelegálního softwaru ve firmách už většina podnikatelů, majitelů společností nebo správců počítačových sítí slyšela. Náhrada škody, která několikanásobně převyšuje hodnotu nelegálně používaného softwaru. Ztráta dobrého jména nebo riziko ztráty citlivých dat kvůli špionskému softwaru v instalačních souborech nelegálních Windows. To vše už jste četli nebo slyšeli v televizi. Anebo si o tom můžete přečíst zde.

Situace je ale ještě složitější – i v Česku se objevil třeba případ, kdy jeden brněnský distributor šířil 5000 neplatných certifikátů pravosti nainstalovaného software. Šlo o štítky, které se dostaly na černý trh po krachu francouzského výrobce počítačů. Jen v Česku se mezi zákazníky dostaly téměř dvě stovky počítačů s neplatnými štítky – tedy s nelegálním softwarem.

Proti nechtěnému pirátství je snadné se chránit, stačí dávat pozor na příliš výhodné nabídky softwaru z neznámých zdrojů, používat nástroje softwarového auditu nebo si audit nechat provést. I náprava je snadná a bezbolestná. Prostřednictvím legalizační sady lze získat nejen právo používat důležitý software, ale také uživatelskou podporu.

Více informací o možnosti legalizace software naleznete zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).