Hlavní navigace

Vyučující: Školu má opustit osobnost, která se prosadí na trhu práce

Komerční sdělení
V soutěži STUDENTSKÁ FIRMA ROKU již po desáté bodoval tým z ostravského gymnázia vedený profesorkou Taťanou Szlaurovou. Studenti pod jejím vedením takto úspěšně soutěží již 10 let.

Sdílet

Vítězem soutěžního veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2016, který již po jednadvacáté uspořádala nezisková vzdělávací organizace JA Czech,  se stala studentská firma ChillUp z Gymnázia Ostrava Hrabůvka. Kromě toho tým získal zlato i v další soutěžní podnikatelské kategorii „Skills for the Future“. Obě prvenství zajistily gymnazistům postup do mezinárodního finále v zahraničí – nejprve na Hyundai Award v Madridu na začátku června, a pak do švýcarského Lucernu na JA Europe Company of the Year Competition. Studentskou firmu ChillUp vede vyučující Taťána Szlaurová (na fotografii čtvrtá zleva), která nám poskytla rozhovor:

 Váš studentský tým získal dvě hlavní ceny na veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2016, jak to prožíváte?

Když jsem 14. 4. 2016 stála společně s naší letošní studentskou firmou ChillUp na pódiu a přebírala ocenění z rukou odborné poroty za 1. místo v soutěži projektu Skills for the Future, zažívala jsem neuvěřitelný pocit štěstí. Měla jsem opravdu velkou radost, neboť již podesáté, pravidelně od roku 2007, se vždy naše studentské firmy umísťují na předních místech v soutěži o nejlepší studentskou firmu. Obhajovat vítězství, je vždy velice těžké a my jsme již devětkrát reprezentovali Českou republiku v evropském finále! Do soutěže JA SFF Firma roku jsme se přihlásili poprvé a přiznám se, že já osobně jsem vůbec s umístěním v této soutěži nepočítala. Ve skrytu své „duše“ jsem si jen přála, aby se našim letošním mladým podnikatelům podařilo umístit v hlavní soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU. Takže to byl neočekávaný úspěch pro mě, ale asi ne pro mé studenty. Dobře věděli, kolik úsilí a poctivé dřiny dali do přípravy na soutěžní veletrh. Vážila jsem si tohoto vítězství a vůbec jsem nepředpokládala, že vítězství bude dublované. Byla jsem už jen zvědavá, která studentská firma vyhraje v naší „silné“ kategorii. Konkurence je opravdu rok od roku těžší. Poté, co ChillUp vyhlásili na 1. místě i v této soutěži, prožívala jsem doslova euforii, byla jsem silně dojata a nemohla jsem tomu dlouho uvěřit. Za chvíli se pak dostavil nepopsatelný pocit hrdosti – ano, „oni“ to dokázali a se ctí.

Váš tým bodoval již po několikáté v řadě, jak si vysvětlujete tyto úspěchy?

Jak jsem se již vyjádřila, obhajovat vítězství je nejtěžší. Mnohokrát jsem si říkala, jak to prožívají ostatní školy a jejich studentské firmy? A vždy jsem si sama odpovídala, vždyť i ony mají stejnou šanci. My však tuto šanci asi umíme nejlépe využít. Za základ úspěchů našich studentských firem považuji vzájemný respekt a partnerství, ať už ze strany studentů, učitelů či vedení naší školy. Snažím se být mým studentům příkladem v iniciativě, podporovat je v kreativitě i odhodlání a být jim rádcem i v těžkých chvílích. Velmi dobře si uvědomuji z vlastní praxe, že tím nejcennějším v profesní sféře jsou motivovaní a spokojení lidé, kteří „kopou“ za svůj tým. A to se nám, myslím, daří. Pokud to studenti pochopí a jdou do svých podnikatelských aktivit s potřebným nasazením, pak již není tak těžká spolupráce a odhodlání dosáhnout těch nejvyšších met.

Toto je moje krédo v pedagogické práci, i když jsem možná někdy příliš tvrdá, ale upřímná v konstruktivní kritice.

A ještě musím přidat další důležitý aspekt – neocenitelnou zásluhu na realizaci a zejména finálním úspěchu našich vítězných firem mají i odborní konzultanti či mentoři z řad absolventů našeho gymnázia a zároveň programů JA Czech. Podle mého za úspěchy našich studentských firem stojí základní předpoklady úspěšné spolupráce – týmový duch, vzájemná důvěra, pomoc a podpora, poctivá a tvrdá práce.

 Co byste vzkázala ostatním vyučujícím, kteří váhají, zda se do takového programu zapojit?

Program JA Firma je velkým přínosem nejen pro studenty, ale i pro mě. Spolupráce s mladými lidmi, kteří se s nadšením a zájmem zapojují do podnikatelských aktivit, mě neustále nabíjí obrovským elánem a motivuje v profesní kariéře, a to tím, že oproti běžné pedagogické praxi jsou pozitivní výsledky práce zřejmé již v průběhu školního roku. O to víc mě těší úspěchy našich studentských firem.

Ano, zapojení do programů JA Czech vyžaduje obrovské nadšení, mnoho času a trpělivosti. Na druhé straně však přináší uspokojení, radost a pocity, které se v běžném výchovně vzdělávacím procesu tak často neprožívají.

Taťana Szlaurová                                                                                                                   Vystudovala Gymnázium A. Hrdličky v Ostravě-Porubě a Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. V letech 1978 – 1979 vyučovala základy společenských věd na Pražské konzervatoři, od roku 1979 vyučuje na Gymnáziu Ostrava Hrabůvka tělesnou výchovu, základy společenských věd aplikované ekonomie. Největší radost jí v současné době dělá osmiměsíční vnučka.

Podívejte se na VIDEO z loňského ročníku soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2015, kde tým T. Szlaurové získal druhé místo. 

 Fotografie z letošního ročníku si můžete prohlédnout na facebooku ZDE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).