Hlavní navigace

Může za slabší výběr DPH zvýšení sazby? Ministerstvo tvrdí, že nikoli

Redakce 3. 8. 2012

Ministerstvo financí popírá, že by zvýšení snížení sazby DPH mělo negativní vliv na její inkaso. Podle ministerstva mohou za nižší výběr daně jiné faktory.

Náměstek ministerstva financí Ladislav Minčič odmítá teze, podle kterých způsobilo zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nižší inkaso této daně, než se původně předpokládalo. Ekonomové sice souhlasí, že vyšší sazba neměla na inkaso daně negativní vliv, přesto ale upozorňují, že se promítla do snížené spotřeby domácností a firem. Navíc podle některých odborníků hrozí, že se firmy budou snažit DPH více vyhýbat.

Čtěte speciál DPH

DPH zůstal daleko za očekáváním

Inkaso DPH činilo ke konci července letošního roku 122,6 miliardy korun a meziročně se tak zvýšilo o 0,1 procenta. Návrh státního rozpočtu ale počítá s růstem o 15,5 procenta. Podle Ladislava Minčiče, ale nemůže za nižší plnění růst snížené sazby DPH nýbrž jiné faktory. Jako první Minčič jmenoval novelu zákona o DPH z dubna loňského roku, která nově nařídila plátcům DPH fyzicky disponovat daňovým dokladem, pokud chtěli nárokovat vratku daně. Tato změna způsobila výraznou meziroční změnu inkasa, která se projevila abnormálně vysokým výběrem daně v květnu minulého roku. Je tedy zavádějící porovnávat inkaso daně pouze za prvních sedm měsíců roku, upozornil Minčič.

Čtěte více: Platí tuzemský „reverse-charge“

Za další důležitý faktor označil Minčič změnu celkového ekonomického vývoje, kdy domácnosti více spoří a odkládají spotřebu. Podle Minčiče navíc zvýšení snížené sazby daně nevedlo ani ke zmenšení objemu prodeje zboží a služeb a výnos ze snížené sazby vzrostl. Poklesl naopak výnos z položek, které jsou zdaněny základní sazbou daně z přidané hodnoty, upřesnil Minčič.

Vyšší DPH snížilo spotřebu

Odborníci souhlasí s tím, že snížení spotřeby nebylo tak velké, aby zcela eliminovalo pozitivní efekt zvýšení DPH pro státní pokladnu. Přesto ale tvrdí, že zvýšení dolní sazby DPH zjevně snížilo spotřebu domácností. A to nejen v položkách zdaňovaných nižší sazbou, nýbrž se efekt rozprostřel přes celou strukturu spotřeby. Snížení spotřeby asi bylo umocněno tím, že zdražilo především zboží denní potřeby, na což jsou citlivější nízkopříjmové domácnosti, uvedl serveru Podnikatel.cz Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Čtěte také: 5 zapeklitých otázek kolem DPH, které vás zajímají

Jak napsal serveru Podnikatel.cz Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank, neustálé zvyšování daní nemusí vždy přinést větší výnos. Po NERVu chodíme na pivo blízko Malostranské. Ta hospoda musí mít super tržby, přesto na účtu je, že nejsou plátci DPH. Takže na jednu hospodu tam mají kupu firem, jedna bar, druhá kuchyni, třetí ledničku nebo co já vím… O tom to je, jsme za idioty – zdaňujeme sami sebe a ještě si myslíme, že vybere víc a víc, uzavřel Aleš Michl.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

14. 8. 2012 16:01

Každý ví, že většina rodin má omezený příjem a když se zvýší nějaká daň, tak se musí rodina někde uskromnit a něco si nekoupí, protože na to nemá. Platy obyčejných lidí jsou stejné, nebo se snižují a manažeři to nezachrání i když mají nehorázné peníze i premie a o politicích ani nepíšu, protože to nemá cenu, oni chtějí pořád víc peněz a nezajímá je, jestli jsou ve státní pokladně peníze. Tyto jednoduché počty zná skoro každý a myslím si, že by je měli znát i studenti střední ekonomické školy a k…

6. 8. 2012 10:14

Podle mě je to jasné, méně vyděláváme a tak platíme menší DPH. Mezi výdělkem a DPH je přímá úměra. Z toho by si měl vzít i stát ponaučení, že se asi něco tam dole mezi obyčejnými lidmi děje. I stát by se měl uskromnit a vylepšit podnikatelské prostředí. Stát si totiž myslí, že se šetří tak, že se zvednou daně. Četl jsem to už v pár článcích po internetu. Tím, že zvedne (vlastně i jakkoli změní) sazby DPH, tak to stojí podnikatele spoustu dalších peněz a času, které by jinak mohli věnovat rozvoji…

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu