Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Muži berou o třetinu více než ženy. Existují ale pozice, kde ženy dostávají více

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Redakce

Mzdové rozdíly mezi muži a ženami se snižují, přesto muži berou v průměru o 29 % více. Najdou se ale i pracovní pozice, kde ženy dostávají více než muži.

Přestože se mzdové rozdíly mezi pohlavími za poslední rok snížily, muži berou pořád vyšší platy než ženy. Rozdíly činí v průměru necelou třetinu. Ještě v loňském roce dosahoval průměrný plat muže 131,4 % průměrného platu ženy, letos je rozdíl 128,8 %. Vyplývá to z dat serveru Platy.cz, který obsahuje o více než 65 000 respondentech a 400 pozicích ve 39 pracovních oblastech.

Čtěte také: Přístup k ženám ve firmách se lepší, stále ale berou méně než muži

Finanční analytičky jsou lépe placené

Muži sice berou v průměru více peněz než ženy, existují ale obory a místa, kde ženy dostávají lepší platy. Jedná se například o finanční analytiky, kde průměrný ženský plat činí 40 857 korun, což je 102 % průměrného platu muže na stejné pozici. Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen je v případě pozice “správce budov”, kde ženy dostávají v průměru o 2 217 korun (o 9 %) více než muži.

Co se týče rozdílu ve prospěch platu mužů, ty v průměru dosahují až 45 %. V tomto případě jde o pozici “provozní manažer, kde ženy dostávají v průměru 32 766 korun, zatímco muži 47 406 korun. Nejvyšší absolutní rozdíl mezi mzdami existuje u pozice “finanční manažer. Muži si na tomto místě vydělají v průměru o 16 940 korun více než ženy.

Čtěte také: Firmy by se měly přizpůsobit potřebám žen. Ne naopak

U vysokopříjmových skupiny převládají muži

Kromě výše zmíněných pracovních míst existují i pozice, kde srovnání průměrných platů mužů a žen není relevantní, protože v nich pracuje příliš málo lidí. Typickým příkladem jsou vysokopříjmové skupiny, kde jasně převládají muži. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky mužském místě pak podle serveru Platy.cz dosahuje necelých 139 tisíc korun. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky ženském místě přitom přesahuje pouze 70 tisíc korun a celkově se jedná až o jedenáctou nejlépe placenou pozici.

Content 2017 - tip Creative Dock

Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály, říká business analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec. U vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v „tradičně“ mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot. V oblasti nízkopříjmových pozic pak naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička. Zde se projevuje slabší pozice žen vůči zaměstnavatelům kvůli případnému mateřství a péči o děti, uzavřel Němec.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
26. 8. 2013 20:49
Pravda (neregistrovaný)

Znama co dela do politiky jen ustupuje aby se nemusela hadat, pak to dopada tak, ze za dobu sveho pusobeni neprosadi nic a nikam se nedostane (vyssi mista). Muzi se dokazi vice soustredit na problem treba pri programovani, rychleji to vymyslet, zenska pokud to neni babochlap pro to vlohy nema a logicky tak na stejne pozici se stejnym vzdelanim toho vyprodukuje mene. Zensky jsou zas vyborny sekretarky, maj ve vecech poradek. Vysvetlujte to ale humanitnim bojovnicim za zenska prava a rovnocennost,…

21. 8. 2013 9:39
JKL (neregistrovaný)

Právě na různých "lépe placených místech" vydělávají více hlavně muži. Také bych ale chtěl podotknout, že ty lépe placená místa nejsou placená stylem jako ty málo placená - pomocný kuchař, uklízečka, šička, kde personál dostává XY Kč na hodinu nebo XY Kč měsíčně.

Lépe placená místa mají většinou nějakou základní mzdu, která ovšem tvoří jen malou část platu. Zbytek je pak tvořen odměnami, které se odvíjí od dosažených výsledků.

Speciálně u funkcí jako je zmíněný "finanční manager" je to velmi s…