Nejste si jistí, zda se vás #EET týká? Nechte se udělat posudek od berňáku

Prvních podnikatelů se EET dotkne již za několik měsíců. Jestliže si nejste jistí, zda se vás EET týká, můžete od září požádat berňák o závazné posouzení.

Pokud si nejste jistí, zda byste měli vést elektronickou evidenci tržeb (EET), využijte tzv. závazné posouzení o určení evidované tržby. Finanční úřad vám za 1000 Kč závazně sdělí, zda a případně v jakém rozsahu se vás EET týká.

Od září lze žádat o posudek

§ 32 zákona o evidenci tržeb poplatníkům umožňuje, aby správci daně podali žádost o závazném posouzení o určení evidované tržby. Předmětem závazného posouzení je určení, zda je platba evidovanou tržbou nebo zda platba může být evidována ve zjednodušeném režimu. V žádosti o vydání rozhodnutí o závazném posouzení poplatník uvede popis platby, která má podléhat posouzení, a návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení.

Správce daně na základě údajů uvedených v žádosti posoudí, zda jsou dané tržby s přihlédnutím ke všem podmínkám evidovanými tržbami či nikoliv a vydá závazné posouzení, zda má či nemá tržby z některé své činnosti evidovat. Tato žádost ovšem podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč a lze ji podat nejdříve 3 měsíce před zahájením evidence tržeb, tj. nejdříve 1. září 2016.

Kdo musí vést EET

EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem. Řečí zákona se EET týká těch podnikatelů, kteří mají tzv. evidované tržby. Za evidovanou tržbu se považuje platba podnikateli, která je uskutečněna prostřednictvím:

widgety

  • hotovosti,
  • bezhotovostního převodu peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat,
  • šeku,
  • směnky,
  • jiných forem, které mají charakter obdobný formám podle písmen a) až d), nebo
  • započtení kauce nebo obdobné jistoty složené některým ze způsobů platby podle písmen a) až e).

Aby byla tržba evidovanou tržbou, musí jít o platbu, která zakládá rozhodný příjem. Rozhodným příjmem se pak rozumí:

  • u poplatníka daně z příjmů fyzických osob příjem ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmu, který
    • není předmětem daně z příjmů,
    • je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý
    • podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně
  • u poplatníka daně z příjmů právnických osob příjem, s výjimkou příjmu, který
    • není předmětem daně z příjmů,
    • je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý,
    • podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně,
    • podléhá dani ze samostatného základu daně

Zákon také stanovuje tržby, které jsou z EET vyloučeny.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo pro e-shopy

  •  
    Jak provozovat e-shop v souladu se zákonem.
  • Jak přistupovat k vrácení zboží a spory se spotřebiteli.
  • Jak v souladu s právem marketovat e-shop.

Detailní informace o školení Právo pro e-shopy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+