Hlavní navigace

Elektronická evidence tržeb (EET)

Průvodce elektronickou evidencí tržeb


EET budou muset vést od května 2020 všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem, platbou kartou či online platbami. Řečí zákona se EET týká těch podnikatelů, kteří mají tzv. evidované tržby.

Zavedení elektronické evidence tržeb se zpočátku v první vlně dotkla podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby.

V druhé vlně dopadly e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna se měla týkat například svobodných povolání, dopravy nebo zemědělství. Čtvrtá vlna se pak měl dotknout řemeslníků a vybraných výrobních činností.

Třetí a čtvrtá vlna měla být spuštěna v březnu a červnu 2018, náběh ale zrušil Ústavní soud. Poslanci se jejím zavedením proto zabývali znovu a nakonec v září 2019 přehlasovali i senátní veto. Novela nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů, to znamená 1. května 2020.

Harmonogram zapojení do EET:

Kdy Kdo
1. prosince 2016 (8 měsíců po vyhlášení zákona) Ubytovací a stravovací služby
1. března 2017 (11 měsíců po vyhlášení zákona) Maloobchod a velkoobchod
1. května 2020 (původní termín 1. března 2018 byl zrušen Ústavním soudem) Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství
1. května 2020 (původní termín 1. června 2018 byl zrušen Ústavním soudem) Vybraná řemesla a výrobní činnosti

Společně se zavedením EET se snížila sazba DPH v oblasti stravování z 21 na 15 procent a zavedla se jednorázová sleva 5000 Kč pro dotčené poplatníky daně z příjmů fyzických osob, která by jim měla nahradit pořizovací náklady při implementaci e-tržeb.


Autor: Finanční správa
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).