Hlavní navigace

Elektronická evidence tržeb (EET)

Průvodce elektronickou evidencí tržeb


Všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (a dalšími podobnými prostředky), by nakonec měli mít EET (nejdříve však zřejmě v roce 2023). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem, platbou kartou či online platbami. Řečí zákona se EET týká těch podnikatelů, kteří mají tzv. evidované tržby.

Zavedení elektronické evidence tržeb se zpočátku v první vlně dotkla podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby.

V druhé vlně dopadly e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna se měla týkat například svobodných povolání, dopravy nebo zemědělství. Čtvrtá vlna se pak měl dotknout řemeslníků a vybraných výrobních činností.

Třetí a čtvrtá vlna měla být spuštěna v březnu a červnu 2018, náběh ale zrušil Ústavní soud. Poslanci se jejím zavedením proto zabývali znovu a nakonec v září 2019 přehlasovali i senátní veto.

Kvůli koronaviru však došlo odkladu posledních vln a zároveň k přerušení povinnosti evidovat pro první dvě vlny, a to až do roku 2023.

Harmonogram zapojení do EET:

Kdy Kdo
1. prosince 2016 (nyní přerušeno do ledna 2023) Ubytovací a stravovací služby
1. března 2017 (nyní přerušeno do ledna 2023) Maloobchod a velkoobchod
1. ledna 2023 Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství
1. ledna 2023. Vybraná řemesla a výrobní činnosti

Společně se zavedením EET se snížila sazba DPH v oblasti stravování z 21 na 15 procent a zavedla se jednorázová sleva 5000 Kč pro dotčené poplatníky daně z příjmů fyzických osob, která by jim měla nahradit pořizovací náklady při implementaci e-tržeb.


Autor: Finanční správa
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).