Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Účtenková loterie zřejmě zmizí v propadlišti dějin. Zelenou má evidence tržeb

Autor: www.isifa.com
Zdeněk Vesecký

Nový systém elektronické evidence tržeb je jednou z hlavních priorit ministerstva financí. Účtenková loterie není pro ministra Andreje Babiše dogma.

Ministerstvo financí nelpí na zavedení účtenkové loterie, o které se hodně mluvilo při nástupu současné vládní garnitury. Zaznělo to na společném jednání zástupců resortu a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Naopak pokračují přípravy na spuštění elektronické evidence tržeb, a to podle takzvaného chorvatského systému. Tedy tak, aby to bylo jednoduché a levné. Elektronický systém navržený ministerstvem financí podporujeme. Jedná se zatím o nejrozumnější variantu, která v zásadě nikoho ani administrativně, ani finančně příliš nezatíží. Systém bude na základě jednoduché komunikace na bázi mobilních telefonů nebo podobných zařízení, uvedl za Asociaci její předseda Karel Havlíček

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ministerstvo financí připravuje rozjezd elektronické evidence tržeb. Na účtenkovou loterii asi vůbec nedojde. 

Na druhou stranu ale upozorňuje, že se jedná o jeden z největších zásahů do malého podnikání v posledních letech a je třeba připravit opravdu precizní jízdní řád. Asociace malých a středních podniků a živnostínků ČR doporučuje ne plošné, ale postupné zavádění systému elektronické evidence. Ministerstvo teď pracuje na plánu pzavádění z něhož bude jasné, kdy bude možné spustit testovací provoz u prvních desítek podnikatelů. Asociace připravuje testovací režim pro první obchody a restaurace a současně se společností MAKRO rozjíždí projekt implementace celého elektronického režimu do desítek tisíc maloobchodních a restauračních jednotek.

Dále čtěte: Zvyšuje účtenková loterie výběr daní? Na Slovensku pouze o „pár drobných“

Content

Elektronická evidence tržeb je specifická záležitost, která se dotkne široké podnikatelské veřejnosti. Považuji za koncepční, aby v rámci přípravy věcného záměru zákona probíhaly takovéto diskuse. Jsme v procesu přemýšlení a potřebujeme zpětnou vazbu, abychom dokázali postihnout všechny aspekty a rizika, správně předem nastavit parametry celého systému tak, aby nám přinášel požadovaný efekt a zároveň nezatížil podnikatele tam, kde to není nutné, komentuje přípravy náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Kromě Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na zavádění systému s ministerstvem pracují Finanční správa, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Hospodářská komora ČR a další instituce.

Elektronická evidence tržeb je jedním z nástrojů boje proti daňovým únikům, který by měl být zaveden od roku 2016. Finanční správa díky novému systému bude moci on-line sledovat tržby podnikatelů a efektivně postihovat nepoctivce. Po jeho zavedení neplatiči daní ztratí svoji konkurenční výhodu. Celý systém by pro podnikatele měl být jednoduchý a co nejméně zatěžující.

Našli jste v článku chybu?
11. 8. 2014 21:49
pp (neregistrovaný)

To bylo první co mne napadlo: jak to obešli Vietnamci na SK? U nás by musela legalizace jejich obratu přinést střízlivým odhadem řádově desítky miliard korun ročně a pokud na Slovensku jsou jejich prodejny stejně rozšířené a evidence nepomohla, jsou logicky i nyní známi slabiny systému.

11. 8. 2014 11:44
Honzas (neregistrovaný)

Místo aby kontroloři prošli párkrát tržnice a budky, potrestají všechny. A až trhovci vymyslí nějakou fintu (protože se zase nic nebude kontrolovat), nula od nuly pojde. Aspoň tak se projevil vliv elektronických pokladen i loterie na Slovensku.