Hlavní navigace

ČSSD dál trvá na zavedení účtenkové loterie. Potvrdil to její předseda

16. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vznikající vládní koalice chce registrační pokladny a účtenkovou loterii. Potvrdil to Bohuslav Sobotka, který by měl usednout v jejím čele. Čtěte podrobnosti.

Vznikající vláda složená z ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO 2011 se chce zaměřit na lepší výběr daní. Jedním z účinných prostředků se má stát účtenková loterie. Plány jejího zavedení znovu potvrdil kandidát na post premiéra, tedy předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Důležité je, a o to sociální demokracie od počátku usilovala, aby součástí koaliční dohody byla i opatření, která zvýší příjmy státu. Několik z těch opatření se nám tam podařilo dostat. Dohodli jsme se na tom, že zavedeme elektronickou kontrolu tržeb, což je nová generace registračních pokladen, která funguje v Chorvatsku. Chceme ji doplnit účtenkovou loterií a myslím, že tak dokážeme zajistit větší výběr jak DPH, tak daně z příjmu, prohlásil Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro deník Právo.

Navrhovaná opatření se podle něho ukázala jako funkční. Konkrétně v Chorvatsku se podařilo zvýšit výběr DPH o třetinu poté, co byl zaveden systém terminálů, které jsou on-line propojené s ministerstvem financí. Slovensku pak v tomto ohledu prospěla na podzim zavedená účtenková loterie. Zatím Slováci do loterie zaregistrovali přes 30 milionů účtenek a pomohli tak státu odhalit daňové úniky. Tamní ministerstvo financí zvýšilo odhady výběru daní na zbytek letošního roku a na příští rok o 529 miliónů eur.

Otázkou zůstává, kdy by účtenková loterie v České republice měla být zavedena. Sociální demokraté už před časem deklarovali, že by si to přáli co nejdříve, například od září 2014. Už ale také padl i termín 1. 1. 2015. Ten připustil možný ministr financí Jan Mládek z ČSSD. Jestli na post správce státní pokladny ale skutečně Mládek usedne, to není jasné. Ministerstvo financí pro sebe chce získat hnutí ANO 2011. O obsazení jednotlivých resortů a personálním složení nového kabinetu se má jednat až v tomto týdnu. Navíc stále není jasné, zda do vlády vstoupí lidovci. Pokud ne, situace by se znovu zkomplikovala.

Vyhledejte své obchodní partnery a souvislosti. Vyzkoušejte Rejstřík firem

Zavedení účtenkové loterie je ale tak či tak závislé na registračních pokladnách. A zatím není jasné, zda by je museli mít povinně i řemeslníci. Registrační pokladny fungují v řadě evropských zemí a informace o jejich dopadu jednoznačně hovoří ve prospěch zavedení registračních pokladen. Stát nebude schopen stabilizovat veřejné rozpočty a snižovat do budoucna tempo zadlužování, pokud se primárně nevypořádá s těmi, kdo okrádají státní a veřejné rozpočty, prohlásil Bohuslav Sobotka. Registrační pokladny by pak podle sociální demokracie měly být zavedeny od roku 2015.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

K zavedení účtenkové loterie se ČSSD inspirovala především na sousedním Slovensku, kde systém provozují už od poloviny září. Jen za první měsíc fungování loterie se do ní zapojilo 350 000 lidí a registrovali více než 12 milionů účtenek, navnadil české politiky slovenský ministr financí Peter Kažimír. Jak se ukazuje, slovenská účtenková loterie zajímá i Čechy, protože na internetu bylo zaznamenáno 1,5 milionu přístupů na web s informacemi o ní z České republiky. Podle Petera Kažimíra není cílem samotná hra, ta je jen prostředkem k tomu, aby se vyprovokovala veřejná debata o tom, že se mají platit daně, že každý spotřebitel má právo dostat doklad, který není falešný a má všechny náležitosti. Pokud vám někdo něco prodá s DPH a toto pak neodvede, tak se podle mě dopouští čisté krádeže, zdůrazňuje slovenský ministr financí.

Slovensko nabízí jako výhru osobní auta nebo 10 000 eur. V českých podmínkách by výhry byly zřejmě ještě lákavější. Česká republika má totiž dvojnásobný počet obyvatel. Mohlo by se hrát dokonce až o milion korun měsíčně. Podle kritiků ale zájem o loterii stejně časem opadne. Dokladem toho je Gruzie, kde stejný projekt zcela pohořel. Navíc je prý náročné registrovat všechny vydané účtenky. Pro porovnání se dá znovu použít Slovensko, kde už přišlo více než 2000 stížností na nepravost účtenek. Ty, které už úřady stihly prověřit, byly v polovině případů opodstatněné. Dalším argumentem proti je nutnost zaplatit za každou účtenku registrační poplatek. Ten by mohl být v rozmezí 3 až 6 korun a lidé se budou rozmýšlet, zda tyto poplatky hradit i za situace, kdy mají jen velmi malou šanci vyhrát. Podle kritiků to není motivující.

Takzvanou účtenkovou loterii provozuje několik zemí. Nejlépe zavedená je ale na Tchajwanu. Tento ostrovní stát ji provozuje už od počátku 50. let minulého století a státní loterie pomohla navýšit výběr daní o 75 %. Asiaté berou losování jako celonárodní společenskou událost a pravidelně ji měsíc co měsíc sledují v televizi.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).