Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Z diskuze: Vyplňujeme daňové přiznání

Autor: 258398
Michael Hovorka

Jak vyplývá z dotazů v diskuzích na business serveru Podnikatel.cz, poplatníci nejčastěji řeší slevy na dani a odčitatelné položky spolu s přílohami k daňovému přiznání. Přečtěte si nejzajímavější dotazy, které jsme pro vás vybrali.

Daňové přiznání a část roku

OSVČ, která podniká od května 2009 (předtím nebyla zaměstnána a nebyla zaevidována na úřadu práce), při vyplňování daňového přiznání si může odečíst slevu na poplatníka jen 8×2070 Kč, nebo celých 24 840 Kč?

Odpověděl/a: Zdena Tichá

OSVČ uplatňuje slevu 24 840, i když nepodniká celý rok. Tato se nekrátí. Na 1. straně kód rozlišení DAP nevyplňujte, jen rok 2009. To, že jste nepodnikal celý rok, uvedete v příloze č. 1 na straně 2 (datum od kdy podnikáte a počet měsíců).

Reagovat (do článků z diskuze)

Daňové přiznání při nulovém příjmu

V loňském roce jsem si založil jako student živnost, ale ještě jsem nezačal podnikat. Mohl by mi prosím někdo poradit, jaké položky je v tomto případě nutné vyplnit v daňovém přiznání? Slyšel jsem, že stačí napsat čestné prohlášení, že jsem podnikatelskou činnost ještě nezahájil. Je to pravda?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Příjem sice je nula, ale náklady v roce 2009 máte, takže máte daňovou ztrátu, a to daňové přiznání podat musíte.

Reagovat (do článků z diskuze)

Sleva na dani na děti

Žiji ve společné domácnosti s vnučkou, na kterou žádný z rodičů neuplatňuje odečet daně, mohu si ji odečíst jako OSVČ?

Odpověděl/a: Jana

§35c zákona o daních z příjmů, odstavec 6:

a vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je

a) nezletilým dítětem,
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a

1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,14d)
2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Reagovat (do článků z diskuze)

Daňové zvýhodnění

Manžel by zaměstnán od 1.5.2009, do té doby byl na úřadu práce. Chci se zeptat, zda má nárok na odečet na děti za celý rok, nebo jen za dobu zaměstnání?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Sleva na poplatníka je uplatitelná každý měsíc života, na slevu má nárok po celý rok.

Reagovat (do článků z diskuze)

Jak na Přílohu u daňového přiznání?

Prosím o radu ohledně daňového přiznání. Jak mám finančnímu úřadu doložit přílohu č. 1 – Výpočet dílčího základu daně z příjmů z podnikání a z jiné výdělečné činnosti?

Odpověděl/a: Hanka

Vedete nějakou evidenci, ne? Alespoň příjmy a výdaje, event. závazky a pohledávky, a to vše se odvíjí od nějakých dokladů, které máte. Příjmy-faktury vámi vydané, denní evidence tržeb, apod. Výdaje-faktury došlé, paragony, nebo můžete uplatnit výdaje procentem. To ale nesmíte evidovat k 31.12. žádné pohledávky a závazky do příštího roku a rovněž je nelze mít na počátku roku, za který daňové přiznání podáváte. Pak stejně musíte vést evidenci tržeb, ze kterých se procento tržeb spočítá. To k daňovému přiznání nepřidáváte, ale musíte vše uschovat pro případnou daňovou kontrolu a doložit tak, jak se k příjmům a výdajům došlo.

Reagovat (do článků z diskuze)

Příloha č. 3 u daňového přiznání

Mám příjmy z Google AdSense (Irsko) a několika dalších zahraničních affiliate programů (VB, Irsko). Ale všechny peníze mi chodí v Kč, z českých účtů. Mají se takové příjmy zapisovat do Přílohy č. 3 formuláře DPFO? Jakým způsobem?

Content 2017 - tip Creative Dock

Odpověděl/a: Pavel Říha

Zde se jedná o klasický příjem z podnikání, který uvádíte v příloze č. 1. Příloha č. 3 by byla jen, pokud byste podnikal v UK a tam platil daně a sem si ty příjmy započítával.

Reagovat (do článků z diskuze)

Nechte si poradit od profesionála

Jan Molín - MIVO, s.r.o.

Podnikatel.cz připravil online chat, ve kterém na dotazy čtenářů bude odpovídat:

Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, s.r.o.
Chat proběhne ve středu, dne 10. března od 16 hodin.

Termín se vám nehodí? Nevadí. Své otázky můžete již nyní poslat na adresu: redakce@podni­katel.cz

Našli jste v článku chybu?
17. 3. 2014 6:02
sonula (neregistrovaný)

Dobrý den,mam dotaz...manžel je od října 2012 zaměstnaný. V roce 2013 byl několik měsíců pracovně v zahraničí,může uplatnit slevu na děti? Můj zaměstnavatel uz daň.přiznání podal,takze kdyby nemohl,muzu ja si zpětně požádat o slevu na dítě?? Děkuji

14. 4. 2010 21:58
sokolda (neregistrovaný)
# # Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jsem měl povinnost podat daňové přiznání. # V # # roce 2009 jsem byl zaměstnán celý rok u jednoho zaměstnavatele. Podání jsem # # neuskutečnil a to z toho důvodu že v loňském roce tedy za rok 2008 jsem # daňové # # přiznání také nepodával. Účetní v práci mi řekla, že by mi stejně nic # nevraceli. tak # # jsem to neřešil ani letos a teď si říkám jestli jsem neudělal chybu. Ani sám # # nevim jestli mám tu povinnost.. U bývalého # zaměstnavatele jsem podepsal…