Hlavní navigace

AMSP: Pokud se zvýší odvody OSVČ, vyžene to část z nich do šedé zóny

20. 2. 2023

Sdílet

19.5.23 4x/ pozor, upozornění, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zvažovaný nárůst sociálního pojištění OSVČ o 60 % kritizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), podle které jde o radikální navýšení, které vyžene část podnikatelů do šedé zóny.

Jak by se mohly zvýšit odvody

Z řad vládní koalice zaznívá, že by se měly zvýšit odvody OSVČ. Ve hře je zvýšení minimálního vyměřovací základu u sociálního pojištění ze stávajících 25 % průměrné mzdy na 40 %. Při stávající průměrné mzdě by to znamenalo zvýšení minimálního sociálního pojištění na 4709 Kč. Všechny OSVČ, bez ohledu na zisk, by tak musely platit minimálně 4709 Kč na sociálním pojištění. Tato změna by se tak dotkla hlavně OSVČ s minimálními zálohami, kterých je podle odhadů České správy sociálního zabezpečení 30 až 40 % a kterým by pojistné vzrostlo o 60 %.

Druhou alternativou je pak zvýšit vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění, který se nyní počítá jako 50 % zisku. Podle návrhu by se měl zvýšit až na 70 %.

Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc? Přečtěte si také:

Spočítali jsme dopady zvažovaného zvýšení odvodů. Jaké OSVČ vyjde na desítky tisíc?

Podnikatelům se zvýšení odvodů nezamlouvá

S nárůstem pojistného ovšem nesouhlasí AMSP ČR, podle které jde o radikální navýšení odvodů, které v současné složité ekonomické situaci ještě více zneklidní podnikatelský segment. Opět to zneatraktivní podnikání pro začínající podnikatele a do jisté míry ‚otráví‘ ty stávající. V důsledku ‚otrávení‘ živnostníků bude jejich počet klesat, stejně tak můžeme předpokládat, že část podnikání se přesune do šedé zóny, komentoval Josef Jaroš, předseda AMSP ČR.

Podle Pavly Břečkové, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR, by navrhované změny mohly narušit křehkou rovnováhu mezi odvodovou stránkou věci na jedné misce vah a břemenem spojeným s podnikáním na druhé. Odvody navíc nejsou pro OSVČ nijak nízké, odvíjejí se přece od jejich příjmu, není tedy pravdou, že se bavíme o minimální částce, tj. v současnosti cca 6000 Kč. I tak to není částka nijak zanedbatelná, odvíjí se od průměrné mzdy a vyvažuje například ručení celým majetkem v případě OSVČ nebo také nenárok na placenou dovolenou či na nemocenskou v prvních dvou týdnech nemoci a další. Zejména je ale třeba opětovně a konzistentně odmítnout srovnávání živnostníků a zaměstnanců. Jsou to dvě odlišné skupiny, které spolu nemají nic společného. Jde o závislou činnost a nezávislou činnost – každá má zcela jiné a zásadní právní dopady na jednotlivce, uzavřela Břečková.

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 2. 2023 19:44

  ViR

  Pokud to "strana a vláda" špatně nastaví (a na to jsou naši ministerští úředníci mistři, když připravují politikům podklady, bez znalosti reálného prostředí a od zeleného stolu), tak to jednak může vyhnat nízkopříjmové OSVČ do "šedé zóny" melouchaření (a to dokonce "legálního", zejména u seniorů), ale také to může naopak tu příjmově zajímavější část OSVČ přimět k přechodu na podnikání prostřednictvím právnické osoby, kdy stát může v reálu dostat ještě méně, než nyní.

  Nedávno jsem si totiž dělal srovnání OSVČ a s.r.o., a to při roční fakturaci 1,8. mil. Kč a nákladovosti 60 % mimo mzdových nákladů u s.r.o., aby to bylo srovnatelné s OSVČ.

  A v případě že by si podnikatel (podílník) ze s.r.o. vyplácel minimální mzdu, a zbytek si vzal jako podíl na zisku, byla by složená daňová kvóta (a tedy i čistý příjem podnikatele) v obou případech ve velmi podobných hodnotách.

  Ovšem za předpokladu, že potřebujete část zisku reinvestovat do podniku, a/nebo pokud využijete zaměstnanecké benefity v rámci s.r.o. (které si jako OSVČ vzít nemůže), tak je s.r.o. ekonomicky výhodnější.

  Další "drobné" výhody plynou třeba z toho, že zatímco OSVČ vždy ručí za JAKOUKOLI ztrátu celým svým majetkem, podílník s.r.o. ručí jen do výše vkladu, a jednatel jen za ZAVINĚNOU ztrátu, zejména způsobenou úmyslně, či hrubou nedbalostí, ale nikoli již běžným "podnikatelským rizikem".

  Ano, s.r.o. je jistě sministrativně náročnější, nicméně při obratech nad nějakých 100 tis. měsíčně už to stojí za zvážení a kalkulaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).