Hlavní navigace

Fialova vláda se chce vzdát pravomoci rozhodovat o investičních pobídkách

31. 8. 2022

Sdílet

24.1.24 /4x / Stop, chyba, přerušení, pozor, stát Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Babišův kabinet získal pravomoc rozhodovat o všech žádostech o investičních pobídkách. Fialova vláda se povinnosti dávat souhlas s pobídkami chce vzdát.

Babišova vláda získala pravomoc rozhodovat o pobídkách

V roce 2019 došlo ke schválení novely zákona o investičních pobídkách, která kromě zvýšení přidané hodnoty podporovaných projektů přinesla i změnu v posuzování pobídek, kdy veškeré žádosti začaly podléhat výhradnímu schválení vládou. Kabinet dále získal pravomoc rozhodovat o nastavení bližšího provádění některých podmínek zákona o investičních pobídkách prostřednictvím svého nařízení.

Babišova vláda získá novou pravomoc, bude přiklepávat všechny investiční pobídky Přečtěte si také:

Babišova vláda získá novou pravomoc, bude přiklepávat všechny investiční pobídky

To, že s každou pobídkou musí souhlasit vláda, se už tehdy nezamlouvalo podnikatelům. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je pravomoc vlády schvalovat všechny žádosti nesystémová a nestandardní a firmám, které budou žádat o investiční pobídky, přináší nejistotu. Všechny žádosti totiž už předschvaluje MPO spolu s dalšími úřady. Je tedy jasné, že ty, které se dostanou vládě na stůl, prošly sítem přidané hodnoty a již splnily všechny zákonné podmínky, jako je výše mezd, spolupráce s výzkumnými organizacemi či podíl výzkumných pracovníků. Není ale jasné, na základě jakých kritérií bude vláda žádosti na svých jednáních dále filtrovat a schvalovat. Mechanismus tak přináší do systému prvky nestability a netransparentnosti. Pokud vláda určité investice podporovat nechce, nechť se to objeví v samotném nařízení, uvedla při schvalování novely serveru Podnikatel.cz Eva Veličková, mluvčí svazu.

Vláda má nově rozhodovat jen o některých pobídkách

Nyní po třech letech od schválení novely má dojít ke změně a povinnost vlády schvalovat všechny pobídky má být zrušena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu totiž tato pravomoc celý proces rozhodování o pobídce neúměrně prodloužila z průměrných cca 3–5 měsíců na 9–12 měsíců. Materiál pro jednání vlády totiž musí respektovat procesní zásady pro projednání materiálů vládou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu proto poslalo do připomínkového řízení novelu zákona o investičních pobídkách, která povinnost předkládat vládě k projednání každou žádost o investiční pobídku ruší. Vládě budou nicméně i nadále předkládány žádosti strategických investičních akcí o získání finančního příspěvku na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku. V případě ostatních investičních akcí bude rozhodnutí o investiční pobídce vydáváno na základě posouzení podmínek a povinností stanovených zákonem o investičních pobídkách a dalšími souvisejícími právními předpisy, doplňuje se v důvodové zprávě.

Posuzování žádostí o investiční pobídku se tak má vrátit na úroveň rezortního projednávání při plném respektování zásad správního řízení, čímž se má zvýšit i legitimní předvídatelnost schvalovacího postupu. Pokud se vládě nebude zamlouvat okruh podporovaných projektů, bude moct transparentně změnit kritéria podpory úpravou limitů stanovených nařízením vlády č. 221/2019 Sb. a závazně tak nastavit přísnější pravidla pro poskytování investičních pobídek.

Dále se navrhuje zavést jednostupňový způsob rozhodování, jako je tomu u rozhodování o dotacích podle rozpočtových pravidel. Investiční pobídky stejně jako dotace jsou veřejnou podporou poskytovanou ze státního rozpočtu. Z důvodu procesní ekonomie vedení správního řízení se proto navrhuje zavést do zákona o investičních pobídkách shodné ustanovení, jako je v § 14q odst. 2 rozpočtových pravidel, které omezuje použití opravných prostředků proti rozhodnutí, píše se v důvodové zprávě.

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, měl by nabýt účinnosti v lednu 2013.

Od Babišova vstupu do vlády získal Agrofert investiční pobídky za 2 mld. Kč Přečtěte si také:

Od Babišova vstupu do vlády získal Agrofert investiční pobídky za 2 mld. Kč

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).