Hlavní navigace

Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám?

20. 4. 2023

Sdílet

20.4.23 3x/ Schránka, dopis, pošta, doručení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Finanční správa začala rozesílat informace pro placení daně z nemovitých věcí na rok 2023. Lhůta pro zaplacení celé částky daně nebo její 1. splátky je do 31. května 2023.

Způsobů, jak mohou dorazit informace o výši daně z nemovitých věcí, je hned několik. Záleží, o jakou službu poplatník zažádal:

 • SIPO – u poplatníků přihlášených k placení daně prostřednictvím SIPO bude úhrada daně provedena standardně v souladu s podmínkami České pošty
 • E-mailem – poplatníkům, kteří nevyužívají SIPO k placení daně, budou všechny informace potřebné k placení daně doručeny do jejich e-mailové schránky.
 • Datovou schránkou – všem držitelům datové schránky, kteří se nepřihlásili ke shora uvedeným službám, budou informace pro placení daně doručeny do jejich datové schránky.
 • Prostřednictvím DIS+ – poplatníkům, kteří mají zřízenu DIS+, se zobrazí údaje pro placení daně z nemovitých věcí v DIS+ na portálu MOJE daně (www.mojedane.cz) v sekci NASTAVENÍ A INFORMACE O SUBJEKTU 
 • Složenkou – fyzické osoby, které nemají zřízenu datovou schránku ani daňovou informační schránku plus (DIS+), nevyužívají služby zasílání údajů pro placení daně na e-mail nebo neplatí daň prostřednictvím SIPO, obdrží do poštovních schránek složenku (poštovní poukázku A). 

Poštovní poukázky budou rozesílány postupně nejpozději do 25. května. Poplatníkům, kteří vlastní nemovité věci v územní působnosti více krajů nebo platí daň vyšší než 5000 Kč, bude doručen tomu odpovídající počet složenek.

V jedné obálce byly dvě složenky k dani z nemovitých věcí od téhož finančního úřadu. Proč? Přečtěte si také:

V jedné obálce byly dvě složenky k dani z nemovitých věcí od téhož finančního úřadu. Proč?

Informace pro placení daně zasílané prostřednictvím e-mailu, datové schránky či DIS+ by měly být poplatníkům doručeny v průběhu prvního týdne měsíce května 2023.

Dokdy daň uhradit? 

Nepřesáhne-li výše daně 5000 Kč, je celá částka daně splatná do 31. května. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu příslušného roku). Poplatník však může uhradit celou částku daně, a to do 31. května.

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 4. 2023 0:17

  docelka

  Prosím o vyjasnění, zda finanční úřad bude zasílat informaci k dani z nemovitostí do DS fyzické osoby podnikající i přes to, že daná nemovitost nebude mít souvislost s podnikatelskou činností.

  Podle informace uvedené zde:
  https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-placeni-dani/Letak_slozenky_2023_1.pdf
  to vypadá, že ano.
  ""Fyzickým osobám, které mají zřízenu datovou schránku fyzické osoby nebo datovou schránku fyzické osoby podnikající, ..., je namísto složenky zasílána do datové schránky fyzické osoby nebo do datové schránky fyzické osoby podnikající Informace o daňové povinnosti.""

  Což si ale protiřečí s informací uvedenou zde:
  https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane-elektronicky/datove-schranky/pisemnosti-dorucovane-zpristupnenou
  ""Obecně platí, že jsou písemnosti doručovány dle jejich povahy, tedy ve vztahu k datové schránce podnikající fyzické osoby typicky dle toho, zda se doručovaná písemnost vztahuje k její podnikatelské činnosti či nikoliv. Do datové schránky podnikající fyzické osoby budou doručovány dokumenty související s podnikatelskou činností držitele datové schránky.
  Ostatní písemnosti nesouvisející s podnikatelskou činností budou i po zřízení datové schránky podnikající fyzické osoby doručovány listinnou formou („poštou“).""

  Prosím tedy vyjasnění, nejlépe s odkazem na nějaký paragraf, jakou fourmou má být informace k dani z nepodnikatelské nemovitosti doručena a co by se případně stalo, když by si podnikatel tuto zprávu z DS nevyzvedl a očekával ji ve formě složenky klasickou poštou, dokud nepřijde.
  Děkuji.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).