Hlavní navigace

Cena plynu opět stoupá. Krize se ale nekoná, uklidňují ekonomové

20. 6. 2023

Sdílet

Zemní plyn Autor: Depositphotos

Od začátku měsíce zdražil plyn o polovinu. Aktuálně se jedna megawatthodina prodává za zhruba 35 eur, ještě před několika dny to ale bylo mnohem víc.

Jak píše Euro.cz, zatímco ještě na začátku června stála jedna megawatthodina ve virtuálním obchodních uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu lehce přes 23 eur (kolem 545 korun), o pouhé dva týdny později byla podle serveru Trading Economics cena tohoto termínovaného kontraktu na dodání v červenci bezmála jednou tak vysoká, konkrétně se vyšplhala na více než 41 eur, respektive 975 korun. Stalo se tak poté, co se seběhly hned dva podstatné nepříznivé faktory najednou.

Za vyšší prodejní ceny může podle CNN v první řadě delší než původně plánovaná odstávka jednoho z norských závodů na zpracování plynu. Vedení společnosti Gassco, provozovatele tamní distribuční sítě, se totiž minulé úterý nechalo slyšet, že dočasná uzavírka továrny se prodlouží až do poloviny července, ačkoliv se mělo za to, že bude opětovně zprovozněna již tuto středu. To vše navíc ve chvíli, kdy i další dva norské zpracovatelské závody zůstávají na neurčito mimo provoz vinou „procesních problémů“. (Euro.cz)

Ceny energií ovlivňují provoz koupališť. Jaké je letos vstupné do bazénů? Přečtěte si také:

Ceny energií ovlivňují provoz koupališť. Jaké je letos vstupné do bazénů?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).