Hlavní navigace

Jaké změny se chystají u datových schránek? Zprávy až 1 GB a formát ZIP

8. 2. 2023

Sdílet

27.5.24 /4x/ E-mail, zpráva, datová schránka, dopis Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Maximální velikost datové zprávy by se měla zvýšit až na 1 GB. Nově by se měl rovněž rozšířit výčet přípustných formátů datové zprávy o formát ZIP a ASiC, navrhuje ministerstvo vnitra.

Nově půjde datovkami posílat zprávy velikosti 1 GB

Ministerstvo vnitra poslalo do připomínkového řízení vyhlášku, kterou mění parametry a fungování datových schránek. Nově by se měla velikost datové zprávy zvýšit z dosavadních 20 či 50 MB až na 1 GB. Dále chce ministerstvo rozšířit seznam přípustných formátů datové zprávy o nový formát ZIP (kompresní formát vhodný pro odesílání velkých datových zpráv) a ASiC (tzv. podpisový formát dokumentu vhodný pro e-Legalizaci).

Možnost zasílat datové zprávy o velikosti až 1 GB a ve formátu ZIP uspokojí dlouhodobou poptávku držitelů datových schránek (typicky ve stavebním a územním řízení, v režimu veřejných zakázek, v rámci doručování mezi komerčními subjekty apod.). Požadavek na navýšení velikosti datové zprávy byl mj. uplatňován i na veřejné konzultaci k datovým schránkám ze strany členů Rady vlády pro informační společnost, vysvětluje se v důvodové zprávě.

Jak postupovat poté, co jste obdrželi dopis s přístupovými údaji do datové schránky? Přečtěte si také:

Jak postupovat poté, co jste obdrželi dopis s přístupovými údaji do datové schránky?

Soubory v kontejneru ZIP budou dané

Jak nicméně upřesňuje ministerstvo vnitra, stále bude platit, že obsahem kontejneru ZIP nebo ASiC budou moct být jen ty soubory, které je již dnes možné poslat podle stávajícího znění vyhlášky. Nebude tedy možné do kontejneru vkládat libovolné formáty, a dokonce ani nově podporované kontejnerové soubory, aby nemohlo dojít k útokům typu „ZIP bomb“. Celý obsah kontejneru bude kontrolován proti přítomnosti škodlivého kódu, a pokud bude kontrola pozitivní nebo nebude možné v reálném čase kontrolu provést, bude celý kontejner odmítnut. Zároveň budou také stanoveny limity na počet souborů v kontejneru a maximální úroveň vnoření složek do sebe, konkretizuje důvodová zpráva.

Vyhláška také zobecňuje případy, ve kterých je správce informačního systému datových schránek oprávněn nepřijmout k odeslání datovou zprávu. Pokud bude vyhláška schválena, změny nabydou účinnosti 1. července 2023.

Pokud vám bude zřízena datová schránka, už vám přišly přihlašovací údaje?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).