Hlavní navigace

Čínský TikTok sbírá data ve velkém. Co všechno dokáže z telefonu vytáhnout?

28. 3. 2023

Sdílet

23. 2. 23 / 1x / tiktok, video, natáčení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

TikTok je sociální síť jako každá jiná. Hrozbou je především napojení na komunistickou Čínu, shodují se odborníci. Sociální síť TikTok patří k největším na světě. V Česku ji aktuálně využívají přibližně dva miliony lidí. 

Jak píše Euro.cz, od uživatelů sbírá aplikace velké množství citlivých dat, o kterých není zcela jasné, jak s nimi společnost ByteDance (čínský vlastník aplikace) následně nakládá. Vesměs se jedná o osobní údaje, jako je jméno, příjmení, datum narození, e-mail či telefon, ale například i uložené platební karty a volnočasové aktivity. Aplikace rovněž uchovává nahrané audiovizuální materiály jako fotografie či videa, ale také osobní konverzace a veškeré informace, které lidé zveřejňují. 

Ve firemním prostředí se pak jedná o citlivé interní informace, jež zaznamenávají firemní know-how, plány, cíle, kontrakty či data o zákaznících. Tyto údaje se tak dají využít třeba ke konkurenčnímu boji, průmyslové špionáži, poškození dobrého jména firmy či ztrátě důvěry zákazníků. (Euro.cz)

Český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost již dříve označil TikTok za bezpečnostní hrozbu státu. TikTok tak nesmějí používat například zaměstnanci úřadu vlády, armády, některých ministerstev, Akademie věd ČR či mobilního operátora Vodafone.

Podáváte daňové přiznání přes MOJE daně? Opatrně, ať nepřijdete o citlivá data Přečtěte si také:

Podáváte daňové přiznání přes MOJE daně? Opatrně, ať nepřijdete o citlivá data

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).