Hlavní navigace

Datová schránka se od roku 2023 zřídí i té OSVČ, která živnost pozastavila

20. 9. 2022

Sdílet

20.9.22 3x / počítač, znechucení, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od roku 2023 se osobám samostatně výdělečně činným a také některým dalším fyzickým osobám zřídí datové schránky. Zřízeny však budou i těm OSVČ, které svou živnost pozastavily nebo přerušily. 

O zřizování datových schránek i nepodnikajícím OSVČ, tedy těm, které mají živnost pozastavenou, informuje sesterský server Lupa.cz. V textu si autor Jiří Peterka klade otázku, co bude takovým lidem do schránek chodit? 

Jak autor v textu zmiňuje, v zákoně (ve verzi účinné od 1. 1. 2023) je uvedeno, že datová schránka podnikající fyzické osoby bude zřízena každé podnikající fyzické osobě, která je uvedena „v zákonem stanovené evidenci či rejstříku“. A tou by zde měl být živnostenský rejstřík, jehož obsah se „promítá“ do obsahu základního registru osob. V živnostenském rejstříku (a následně i v ROSu) jsou ale uvedeny (zahrnuty) i ty osoby, jejichž podnikání (živnost) bylo přerušeno, resp. pozastaveno.

Statistiky podnikatelů od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, pod které živnostenský rejstřík spadá, vykazují cca 2,1 milionu podnikajících fyzických osob (včetně cizinců). Zřejmě tedy včetně cca 1 milionu těch, kteří svou živnost pozastavili (přerušili) a nejsou uváděni v počtech OSVČ, které jsou kvůli tomu adekvátně nižší.

Kdo další bude mít nově datovou schránku?

Datová schránka fyzické osoby bude také zřízena občanům, kteří poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Jinými slovy, když se jakýkoli občan poprvé někam přihlásí přes NIA, bude mu ihned zřízena datová schránka.

Datové schránky budou zřízeny také každé právnické osobě, která ji ještě nemá. Tedy těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.

Povinné datové schránky od roku 2023 pro všechny OSVČ v otázkách a odpovědích Přečtěte si také:

Povinné datové schránky od roku 2023 pro všechny OSVČ v otázkách a odpovědích

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2022 7:25

    MonikaSh

    Tak my jim třeba budeme posílat výzvu o odstranění nedostatků, když se přestěhují a sídlo (místo podnikání) jim zůstane na původní adrese, popřípadě, když se jim bydliště a sídlo přepíše na ohlašovnu. Také přes schránku může proběhnout kompletní správní řízení.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).