Hlavní navigace

Dostudoval a chystá se podnikat. Jaké má povinnosti vůči ČSSZ?

7. 6. 2022

Sdílet

17.10.23 4x muž, student, nevědomost, tápe, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Konec dalšího školního roku přináší pro mnohé studenty otázky typu „Co dál?“. Pokračovat ve studiu, nechat se zaměstnat, nebo se pustit do podnikání? 

Pokud se absolvent rozhodne, že začne se svou živností, musí myslet na celou řadu povinností, které má vůči České správě sociálního zabezpečení. 

Jak připomíná Česká správa sociálního zabezpečení ve svém aktuálním měsíčním zpravodaji ČSSZ, který věnuje zejména absolventům a studentům, zahájení podnikání, resp. výkonu samostatné výdělečné činnosti (SVČ), musí student oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého pobytu. Oznámení může provést elektronicky online na ePortálu ČSSZ, kde také nalezne tiskopis ke stažení pro případný tisk a ruční vyplnění. 

Do 26 let může být u studentů podnikání považováno za tzv. vedlejší činnost. Důvod vedlejší činnosti je ale student povinen doložit příslušné OSSZ písemným potvrzením o studiu vydaným školou.

S platbami povinných minimálních záloh na pojistné na důchodové pojištění si v prvním roce zahájení OSVČ vykonávající vedlejší SVČ nemusí lámat hlavu. V roce zahájení činnosti je nemusí zálohy hradit. Podle výše příjmu se může stát, že účast na důchodovém pojištění za daný rok, a tedy i povinnost platit pojistné, nevznikne. 

Pokud by účast na důchodovém pojištění vznikla, po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za tento rok zaplatí přímo pojistné. Rozhodující bude v přehledu o příjmech a výdajích OSVČ příjem z podnikání, který pro vznik zmíněné povinnosti musí dosáhnout rozhodné částky. 

Ta je pro rok 2022 ve výši 93 387 Kč (částka se snižuje o 7783 Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém nebyla SVČ vykonávána).

Pro absolventy platí stejná povinnost oznámit zahájení SVČ příslušné OSSZ jako pro studenty. Zároveň se na OSSZ absolvent dozví veškeré potřebné informace k placení pojistného (záloh na pojistné) na důchodové pojištění. 

V případě výkonu hlavní SVČ je placení záloh na důchodové pojištění povinné již v prvním roce podnikání (od prvního měsíce výkonu hlavní SVČ). U vedlejší SVČ – např. z důvodu souběžného zaměstnání nebo při pobírání rodičovského příspěvku (přehled povinně i nepovinně dokládaných důvodů) – je povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění závislá rovněž na již zmíněném příjmu z podnikání a dosažení rozhodné částky.

Měsíční zálohy jsou v roce 2022 stanoveny v minimální výši 2841 Kč u hlavní činnosti a 1137 Kč u činnosti vedlejší.

Pročtěte si celé aktuální červnové vydání zpravodaje ČSSZ

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).