Hlavní navigace

Ekologickým zemědělcům se sníží byrokracie. Co se změní?

23. 2. 2024

Sdílet

23. 2. 24 / 1x / zemědělství, zemědělci, ekologie Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed

Vláda projednávala a schválila návrhy ministerstva zemědělství týkající se úprav nařízení o ekologickém zemědělství a dobrých životních podmínkách zvířat. Díky nim se zvýší sazba některých dotací a sníží byrokratická zátěž.

V České republice v ekologickém režimu funguje 578 tisíc hektarů, z toho je 109 tisíc hektarů orné půdy, na které se pěstují například obiloviny, luskoviny, aromatické rostliny,  zelenina, jahody, pícniny nebo tráva na orné půdě. Co se týče dotací na ekologické zemědělství, žádá o ně přibližně 5300 zemědělců.

Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že chtějí zemědělcům zjednodušit práci a zlepšit podmínky v chovech i na polích, proto také zvýšili sazbu na hektar zeleniny pěstované v ekologickém režimu.

Co se změní?

  • Ministerstvo zvýší podporu na pěstování zeleniny a jahodníku na orné půdě v režimu ekologického zemědělství. Sazba dotace vzroste o 122 eur na hektar (3 016 Kč) z dosavadních 638 eur/hektar (15 774 Kč) na 760 eur/hektar (18 790 Kč). Mírně vzrostou i sazby pro ostatní plodiny nebo pícniny.
  • MZe zavádí zcela novou doplňkovou platbu za tzv. zelené hnojení na vinicích ve výši 248 eur/hektar (6 131 Kč). Zelené hnojení znamená, že zemědělec mezi řádky vinohradu vyseje směs plodin, kterou později zapraví (např. zaorá) do půdy, čímž jí dodá potřebné živiny.
  • Zrušena bude pro zemědělce zatěžující podmínka pěstovat na 20 % výměry orné půdy v ekologickém režimu netržní plodiny (např. svazenka, hořčice). Zemědělcům tím odpadne kontrola této povinnosti Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF).

Novinky týkající se životních podmínek zvířat

  • Žadatelé o dotace na dobré životní podmínky zvířat už nebudou muset kvůli kontrole uchovávat obaly od biologických materiálů používaných ve stájích k likvidaci hmyzu. Bude stačit, když prokážou nákup biologického materiálu fakturou.
  • Sníží se finanční sankce za neuchování obalů od chemických materiálů na dezinsekci ze 30 % na 20 % z poskytované dotace.
  • U dojnic a telat do dvou měsíců věku musí být prováděna dezinsekce (ošetření proti hmyzu) u obou těchto kategorií. Pravidlo už platí od loňského roku, v aktuální úpravě nařízení byl text pouze zpřesněn.

Následovat budou další změny

V tomto týdnu se konaly dvě protestní akce zemědělců, proto je toto téma nyní na vládě aktuální. Předseda vlády Petr Fiala řekl, že řešili, co můžou (nejen) v Bruselu udělat pro snížení byrokracie a regulaci, které vytvářejí velký tlak na zemědělce. Dále doplnil, že musí pokročit v digitalizaci a snížit množství kontrol, aby se farmáři mohli věnovat své práci s tím, že na tom už ministerstvo zemědělství pracuje. 

Jak informovala ČTK, Evropská komise už představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření. Například by chtěla zjednodušit některé podmínky, které musí farmáři v Evropské unii splňovat pro získání dotací nebo snížit počet kontrol v zemědělských podnicích. V pondělí se návrhy budou zabývat ministři zemědělství 27 členských států EU, kteří se sejdou v Bruselu.

Rohlik.cz přestane nabízet produkty organizátora traktorových protestů Přečtěte si také:

Rohlik.cz přestane nabízet produkty organizátora traktorových protestů

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).